Renault Samsung Master: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 8 iulie 2019 până în 30 octombrie 2026
- Mașini inspectate
- 1 538
- Kilometraj tipic pe an
- 6 300 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 14 %
- Reparații structurale
- 2,6 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩18 500 000 – ₩31 890 000
- ≈ $13 764 – $23 726
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 2 400 km | 800 – 6 100 | 47 |
| 1 | 2025 | 800 km | 0 – 7 700 | 322 |
| 2 | 2024 | 13 300 km | 6 000 – 27 800 | 260 |
| 3 | 2023 | 25 700 km | 13 400 – 46 600 | 275 |
| 4 | 2022 | 37 100 km | 22 000 – 61 200 | 216 |
| 5 | 2021 | 52 000 km | 26 100 – 84 900 | 200 |
| 6 | 2020 | 49 700 km | 29 400 – 85 600 | 201 |
| 7 | 2019 | 78 400 km | 40 100 – 112 600 | 82 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Renault Samsung Master de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 7,4 % | 1,5 % | 720 |
| 4–7 ani | 22 % | 3,9 % | 614 |
| Toate vechimile | 14 % | 2,6 % | 1 336 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani |
|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 1,4 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,5 % | 0,1 % | 3,6 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2024 | ₩31 890 000≈ $23 726 | ₩30 400 000 – ₩33 700 000≈ $22 618 – $25 073 | 35 |
| 2020 | ₩26 500 000≈ $19 716 | ₩21 500 000 – ₩31 600 000≈ $15 996 – $23 510 | 124 |
| 2019 | ₩18 500 000≈ $13 764 | ₩16 220 000 – ₩23 500 000≈ $12 068 – $17 484 | 82 |
Renault Samsung Master: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Renault Samsung Master din 2025?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 800 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 0 și 7 700 km.
- Cât de des are un Renault Samsung Master second-hand reparații de caroserie?
- 14 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 2,6 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Renault Samsung Master second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Renault Samsung Master din 2020 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩26 500 000 (≈ $19 716); jumătate dintre aceste mașini, între ₩21 500 000 (≈ $15 996) și ₩31 600 000 (≈ $23 510).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Renault Samsung Master?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (1,4 %).
Alte modele Renault Samsung
- QM6Vândut și sub numele KoleosMașini inspectate: 32 884 · 2016–2026
- SM5Mașini inspectate: 28 025 · 2001–2019
- SM6Vândut și sub numele TalismanMașini inspectate: 25 475 · 2016–2024
- SM3Mașini inspectate: 19 607 · 2003–2020
- QM3Vândut și sub numele CapturMașini inspectate: 11 665 · 2014–2021
- XM3Vândut și sub numele ArkanaMașini inspectate: 11 509 · 2020–2026
- SM7Mașini inspectate: 10 108 · 2005–2019
- QM5Mașini inspectate: 4 425 · 2008–2016
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026