Renault Samsung SM5: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 4 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 28 025
- Kilometraj tipic pe an
- 10 900 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 63 %
- Reparații structurale
- 17 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩2 640 000 – ₩7 500 000
- ≈ $1 964 – $5 580
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2025 | 14 900 km | 8 900 – 23 700 | 135 |
| 2 | 2024 | 32 700 km | 19 400 – 49 500 | 362 |
| 3 | 2023 | 51 200 km | 32 500 – 77 500 | 903 |
| 4 | 2022 | 63 900 km | 43 200 – 89 600 | 1 425 |
| 5 | 2021 | 75 700 km | 52 900 – 104 200 | 1 530 |
| 6 | 2020 | 85 800 km | 59 200 – 114 600 | 1 714 |
| 7 | 2019 | 93 700 km | 69 400 – 122 300 | 2 168 |
| 8 | 2018 | 99 600 km | 74 100 – 131 500 | 2 591 |
| 9 | 2017 | 110 800 km | 83 800 – 144 100 | 2 991 |
| 10 | 2016 | 118 000 km | 89 200 – 153 200 | 3 217 |
| 11 | 2015 | 125 200 km | 94 200 – 160 800 | 3 340 |
| 12 | 2014 | 132 600 km | 99 100 – 167 500 | 2 908 |
| 13 | 2013 | 135 700 km | 101 400 – 168 000 | 2 110 |
| 14 | 2012 | 134 700 km | 104 700 – 166 900 | 1 562 |
| 15 | 2011 | 132 700 km | 101 400 – 164 200 | 1 150 |
| 16 | 2010 | 128 000 km | 98 600 – 163 200 | 725 |
| 17 | 2009 | 133 200 km | 100 400 – 161 900 | 372 |
| 18 | 2008 | 133 100 km | 97 800 – 158 100 | 250 |
| 19 | 2007 | 124 700 km | 97 700 – 171 000 | 150 |
| 20 | 2006 | 117 500 km | 82 700 – 158 600 | 93 |
| 21 | 2005 | 118 800 km | 85 500 – 161 600 | 71 |
| 22 | 2004 | 116 200 km | 83 100 – 143 500 | 41 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Renault Samsung SM5 de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 36 % | 12 % | 485 |
| 4–7 ani | 51 % | 15 % | 2 762 |
| 8–11 ani | 63 % | 17 % | 7 278 |
| 12 ani și peste | 69 % | 18 % | 7 738 |
| Toate vechimile | 63 % | 17 % | 18 263 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 39 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 7,8 % | 19 % | 21 % | 31 % | 57 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 18 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 2,7 % | 0,9 % | 3,1 % | 8,1 % | 33 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 6,6 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,1 % | 11 % | 4,3 % | 3,1 % | 11 % |
| Defect al direcției | 2,0 % | 10 % | 2,1 % | 0,5 % | 2,9 % |
| Defect în funcționarea motorului | 1,6 % | 8,6 % | 2,5 % | 0,6 % | 1,8 % |
| Defect al cutiei de viteze | 1,5 % | 11 % | 2,3 % | 0,4 % | 1,6 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2019 | ₩7 500 000≈ $5 580 | ₩6 050 000 – ₩8 250 000≈ $4 501 – $6 138 | 43 |
| 2018 | ₩6 500 000≈ $4 836 | ₩5 500 000 – ₩7 300 000≈ $4 092 – $5 431 | 209 |
| 2017 | ₩5 600 000≈ $4 166 | ₩4 490 000 – ₩6 500 000≈ $3 341 – $4 836 | 105 |
| 2016 | ₩4 500 000≈ $3 348 | ₩3 580 000 – ₩5 500 000≈ $2 664 – $4 092 | 123 |
| 2015 | ₩4 170 000≈ $3 102 | ₩3 400 000 – ₩4 990 000≈ $2 530 – $3 713 | 244 |
| 2014 | ₩3 600 000≈ $2 678 | ₩2 990 000 – ₩4 500 000≈ $2 225 – $3 348 | 303 |
| 2013 | ₩3 400 000≈ $2 530 | ₩2 800 000 – ₩4 000 000≈ $2 083 – $2 976 | 200 |
| 2012 | ₩2 900 000≈ $2 158 | ₩2 420 000 – ₩3 500 000≈ $1 800 – $2 604 | 91 |
| 2011 | ₩2 750 000≈ $2 046 | ₩2 300 000 – ₩3 000 000≈ $1 711 – $2 232 | 98 |
| 2010 | ₩2 640 000≈ $1 964 | ₩2 200 000 – ₩3 000 000≈ $1 637 – $2 232 | 130 |
| 2009 | ₩2 740 000≈ $2 039 | ₩2 020 000 – ₩3 080 000≈ $1 503 – $2 292 | 38 |
Renault Samsung SM5: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Renault Samsung SM5 din 2015?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 125 200 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 94 200 și 160 800 km.
- Cât de des are un Renault Samsung SM5 second-hand reparații de caroserie?
- 63 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 17 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Renault Samsung SM5 second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Renault Samsung SM5 din 2014 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩3 600 000 (≈ $2 678); jumătate dintre aceste mașini, între ₩2 990 000 (≈ $2 225) și ₩4 500 000 (≈ $3 348).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Renault Samsung SM5?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (39 %), Scurgere de lichid de servodirecție (18 %), Scurgere de ulei de transmisie (6,6 %).
Alte modele Renault Samsung
- QM6Vândut și sub numele KoleosMașini inspectate: 32 884 · 2016–2026
- SM6Vândut și sub numele TalismanMașini inspectate: 25 475 · 2016–2024
- SM3Mașini inspectate: 19 607 · 2003–2020
- QM3Vândut și sub numele CapturMașini inspectate: 11 665 · 2014–2021
- XM3Vândut și sub numele ArkanaMașini inspectate: 11 509 · 2020–2026
- SM7Mașini inspectate: 10 108 · 2005–2019
- QM5Mașini inspectate: 4 425 · 2008–2016
- ClioMașini inspectate: 1 677 · 2018–2019
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026