Renault Samsung QM3: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 5 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
Vândut și sub numele Captur
- Mașini inspectate
- 11 665
- Kilometraj tipic pe an
- 11 500 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 47 %
- Reparații structurale
- 10 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩4 500 000 – ₩13 600 000
- ≈ $3 348 – $10 118
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 1 900 km | 100 – 4 800 | 96 |
| 1 | 2025 | 12 100 km | 5 500 – 20 000 | 336 |
| 2 | 2024 | 28 600 km | 17 900 – 41 300 | 692 |
| 3 | 2023 | 41 700 km | 27 600 – 61 200 | 1 168 |
| 4 | 2022 | 55 600 km | 37 300 – 78 500 | 1 689 |
| 5 | 2021 | 68 500 km | 47 200 – 94 300 | 1 748 |
| 6 | 2020 | 79 300 km | 57 300 – 103 400 | 1 557 |
| 7 | 2019 | 90 000 km | 65 800 – 118 500 | 1 318 |
| 8 | 2018 | 94 300 km | 70 000 – 121 700 | 1 177 |
| 9 | 2017 | 102 300 km | 77 700 – 133 200 | 939 |
| 10 | 2016 | 108 100 km | 81 400 – 138 300 | 831 |
| 11 | 2015 | 122 000 km | 89 900 – 157 000 | 632 |
| 12 | 2014 | 121 400 km | 93 900 – 158 900 | 199 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Renault Samsung QM3 de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 26 % | 6,6 % | 741 |
| 4–7 ani | 44 % | 11 % | 3 047 |
| 8–11 ani | 56 % | 11 % | 2 458 |
| 12 ani și peste | 52 % | 8,8 % | 181 |
| Toate vechimile | 47 % | 10 % | 6 427 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 6,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,5 % | 3,4 % | 6,7 % | 5,9 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 1,4 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,2 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,6 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2020 | ₩13 600 000≈ $10 118 | ₩12 600 000 – ₩14 880 000≈ $9 374 – $11 071 | 114 |
| 2019 | ₩8 900 000≈ $6 622 | ₩7 820 000 – ₩9 900 000≈ $5 818 – $7 366 | 122 |
| 2018 | ₩8 200 000≈ $6 101 | ₩7 200 000 – ₩8 900 000≈ $5 357 – $6 622 | 196 |
| 2017 | ₩6 990 000≈ $5 201 | ₩6 000 000 – ₩7 600 000≈ $4 464 – $5 654 | 203 |
| 2016 | ₩5 900 000≈ $4 390 | ₩4 990 000 – ₩6 900 000≈ $3 713 – $5 134 | 296 |
| 2015 | ₩4 990 000≈ $3 713 | ₩3 990 000 – ₩5 900 000≈ $2 969 – $4 390 | 508 |
| 2014 | ₩4 500 000≈ $3 348 | ₩3 900 000 – ₩5 500 000≈ $2 902 – $4 092 | 209 |
Renault Samsung QM3: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Renault Samsung QM3 din 2021?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 68 500 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 47 200 și 94 300 km.
- Cât de des are un Renault Samsung QM3 second-hand reparații de caroserie?
- 47 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 10 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Renault Samsung QM3 second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Renault Samsung QM3 din 2015 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩4 990 000 (≈ $3 713); jumătate dintre aceste mașini, între ₩3 990 000 (≈ $2 969) și ₩5 900 000 (≈ $4 390).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Renault Samsung QM3?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (6,0 %), Scurgere de ulei de transmisie (1,4 %).
Alte modele Renault Samsung
- QM6Vândut și sub numele KoleosMașini inspectate: 32 884 · 2016–2026
- SM5Mașini inspectate: 28 025 · 2001–2019
- SM6Vândut și sub numele TalismanMașini inspectate: 25 475 · 2016–2024
- SM3Mașini inspectate: 19 607 · 2003–2020
- XM3Vândut și sub numele ArkanaMașini inspectate: 11 509 · 2020–2026
- SM7Mașini inspectate: 10 108 · 2005–2019
- QM5Mașini inspectate: 4 425 · 2008–2016
- ClioMașini inspectate: 1 677 · 2018–2019
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026