Renault Samsung QM6: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 2 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
Vândut și sub numele Koleos
- Mașini inspectate
- 32 884
- Kilometraj tipic pe an
- 13 500 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 31 %
- Reparații structurale
- 6,8 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩8 800 000 – ₩35 300 000
- ≈ $6 547 – $26 263
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 6 200 km | 1 000 – 11 900 | 2 162 |
| 1 | 2025 | 19 300 km | 12 300 – 29 200 | 3 183 |
| 2 | 2024 | 34 500 km | 23 200 – 50 200 | 4 665 |
| 3 | 2023 | 50 400 km | 35 000 – 70 900 | 5 732 |
| 4 | 2022 | 63 600 km | 45 100 – 87 600 | 5 893 |
| 5 | 2021 | 73 900 km | 52 700 – 98 500 | 4 413 |
| 6 | 2020 | 85 900 km | 63 200 – 110 800 | 2 941 |
| 7 | 2019 | 94 100 km | 71 300 – 118 700 | 2 009 |
| 8 | 2018 | 106 200 km | 82 700 – 138 700 | 1 323 |
| 9 | 2017 | 120 700 km | 92 200 – 158 000 | 817 |
| 10 | 2016 | 139 900 km | 105 900 – 172 500 | 229 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Renault Samsung QM6 de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 21 % | 5,8 % | 6 876 |
| 4–7 ani | 37 % | 7,6 % | 8 457 |
| 8–11 ani | 45 % | 6,6 % | 1 914 |
| Toate vechimile | 31 % | 6,8 % | 17 247 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 3,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,6 % | 2,0 % | 3,9 % | 4,8 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩28 300 000≈ $21 055 | ₩27 500 000 – ₩30 700 000≈ $20 460 – $22 841 | 105 |
| 2025 | ₩35 300 000≈ $26 263 | ₩26 900 000 – ₩37 650 000≈ $20 014 – $28 012 | 363 |
| 2024 | ₩22 900 000≈ $17 038 | ₩20 500 000 – ₩25 700 000≈ $15 252 – $19 121 | 356 |
| 2023 | ₩18 700 000≈ $13 913 | ₩16 700 000 – ₩22 300 000≈ $12 425 – $16 591 | 468 |
| 2022 | ₩18 200 000≈ $13 541 | ₩16 000 000 – ₩20 800 000≈ $11 904 – $15 475 | 813 |
| 2021 | ₩16 700 000≈ $12 425 | ₩14 980 000 – ₩18 500 000≈ $11 145 – $13 764 | 1 004 |
| 2020 | ₩14 700 000≈ $10 937 | ₩13 240 000 – ₩16 000 000≈ $9 851 – $11 904 | 1 187 |
| 2019 | ₩12 900 000≈ $9 598 | ₩11 500 000 – ₩14 500 000≈ $8 556 – $10 788 | 1 128 |
| 2018 | ₩11 300 000≈ $8 407 | ₩9 700 000 – ₩12 700 000≈ $7 217 – $9 449 | 645 |
| 2017 | ₩9 500 000≈ $7 068 | ₩8 000 000 – ₩11 200 000≈ $5 952 – $8 333 | 820 |
| 2016 | ₩8 800 000≈ $6 547 | ₩7 590 000 – ₩9 900 000≈ $5 647 – $7 366 | 242 |
Renault Samsung QM6: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Renault Samsung QM6 din 2022?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 63 600 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 45 100 și 87 600 km.
- Cât de des are un Renault Samsung QM6 second-hand reparații de caroserie?
- 31 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 6,8 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Renault Samsung QM6 second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Renault Samsung QM6 din 2020 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩14 700 000 (≈ $10 937); jumătate dintre aceste mașini, între ₩13 240 000 (≈ $9 851) și ₩16 000 000 (≈ $11 904).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Renault Samsung QM6?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (3,0 %).
Alte modele Renault Samsung
- SM5Mașini inspectate: 28 025 · 2001–2019
- SM6Vândut și sub numele TalismanMașini inspectate: 25 475 · 2016–2024
- SM3Mașini inspectate: 19 607 · 2003–2020
- QM3Vândut și sub numele CapturMașini inspectate: 11 665 · 2014–2021
- XM3Vândut și sub numele ArkanaMașini inspectate: 11 509 · 2020–2026
- SM7Mașini inspectate: 10 108 · 2005–2019
- QM5Mașini inspectate: 4 425 · 2008–2016
- ClioMașini inspectate: 1 677 · 2018–2019
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026