Renault Samsung SM3: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 4 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 19 607
- Kilometraj tipic pe an
- 9 500 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 57 %
- Reparații structurale
- 18 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩2 500 000 – ₩7 200 000
- ≈ $1 860 – $5 357
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 100 km | 0 – 3 400 | 68 |
| 1 | 2025 | 10 900 km | 5 700 – 18 300 | 119 |
| 2 | 2024 | 25 200 km | 14 800 – 37 700 | 313 |
| 3 | 2023 | 38 300 km | 24 900 – 56 300 | 847 |
| 4 | 2022 | 52 700 km | 35 300 – 73 800 | 1 195 |
| 5 | 2021 | 61 700 km | 41 700 – 83 400 | 1 394 |
| 6 | 2020 | 70 200 km | 50 700 – 94 700 | 1 464 |
| 7 | 2019 | 78 700 km | 56 600 – 102 800 | 1 746 |
| 8 | 2018 | 89 700 km | 65 900 – 115 400 | 2 068 |
| 9 | 2017 | 92 400 km | 69 500 – 121 800 | 2 397 |
| 10 | 2016 | 101 300 km | 75 400 – 132 400 | 2 596 |
| 11 | 2015 | 102 900 km | 76 200 – 136 100 | 2 102 |
| 12 | 2014 | 106 900 km | 79 800 – 139 600 | 1 632 |
| 13 | 2013 | 108 900 km | 80 800 – 142 400 | 1 147 |
| 14 | 2012 | 115 200 km | 86 100 – 144 500 | 732 |
| 15 | 2011 | 117 200 km | 89 300 – 144 900 | 448 |
| 16 | 2010 | 113 000 km | 87 800 – 138 600 | 230 |
| 17 | 2009 | 107 200 km | 79 000 – 144 000 | 79 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Renault Samsung SM3 de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 27 % | 10 % | 427 |
| 4–7 ani | 44 % | 14 % | 2 244 |
| 8–11 ani | 60 % | 19 % | 5 096 |
| 12 ani și peste | 67 % | 21 % | 3 307 |
| Toate vechimile | 57 % | 18 % | 11 074 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 23 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 2,5 % | 4,7 % | 12 % | 25 % | 33 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 5,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,7 % | 2,4 % | 1,4 % | 4,3 % | 9,6 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 4,6 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,2 % | 0 % | 1,3 % | 3,9 % | 9,6 % |
| Defect în funcționarea motorului | 1,9 % | 1,9 % | 1,0 % | 0,8 % | 4,4 % |
| Defect al cutiei de viteze | 1,4 % | 1,4 % | 1,1 % | 0,4 % | 3,1 % |
| Defect al planetarei sau al articulației homocinetice | 1,3 % | 1,4 % | 0,3 % | 1,0 % | 2,6 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2019 | ₩7 200 000≈ $5 357 | ₩6 100 000 – ₩8 000 000≈ $4 538 – $5 952 | 77 |
| 2018 | ₩6 100 000≈ $4 538 | ₩5 300 000 – ₩7 200 000≈ $3 943 – $5 357 | 127 |
| 2017 | ₩5 400 000≈ $4 018 | ₩4 700 000 – ₩6 300 000≈ $3 497 – $4 687 | 117 |
| 2016 | ₩4 900 000≈ $3 646 | ₩4 200 000 – ₩5 700 000≈ $3 125 – $4 241 | 282 |
| 2015 | ₩4 200 000≈ $3 125 | ₩3 500 000 – ₩4 900 000≈ $2 604 – $3 646 | 282 |
| 2014 | ₩3 500 000≈ $2 604 | ₩2 900 000 – ₩4 220 000≈ $2 158 – $3 140 | 212 |
| 2013 | ₩3 200 000≈ $2 381 | ₩2 600 000 – ₩3 900 000≈ $1 934 – $2 902 | 114 |
| 2012 | ₩2 800 000≈ $2 083 | ₩2 350 000 – ₩3 300 000≈ $1 748 – $2 455 | 79 |
| 2011 | ₩2 600 000≈ $1 934 | ₩2 190 000 – ₩3 200 000≈ $1 629 – $2 381 | 127 |
| 2010 | ₩2 500 000≈ $1 860 | ₩2 000 000 – ₩2 900 000≈ $1 488 – $2 158 | 136 |
| 2009 | ₩2 500 000≈ $1 860 | ₩1 980 000 – ₩2 900 000≈ $1 473 – $2 158 | 36 |
Renault Samsung SM3: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Renault Samsung SM3 din 2016?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 101 300 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 75 400 și 132 400 km.
- Cât de des are un Renault Samsung SM3 second-hand reparații de caroserie?
- 57 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 18 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Renault Samsung SM3 second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Renault Samsung SM3 din 2016 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩4 900 000 (≈ $3 646); jumătate dintre aceste mașini, între ₩4 200 000 (≈ $3 125) și ₩5 700 000 (≈ $4 241).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Renault Samsung SM3?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (23 %), Scurgere de ulei de transmisie (5,0 %), Scurgere de lichid de servodirecție (4,6 %).
Alte modele Renault Samsung
- QM6Vândut și sub numele KoleosMașini inspectate: 32 884 · 2016–2026
- SM5Mașini inspectate: 28 025 · 2001–2019
- SM6Vândut și sub numele TalismanMașini inspectate: 25 475 · 2016–2024
- QM3Vândut și sub numele CapturMașini inspectate: 11 665 · 2014–2021
- XM3Vândut și sub numele ArkanaMașini inspectate: 11 509 · 2020–2026
- SM7Mașini inspectate: 10 108 · 2005–2019
- QM5Mașini inspectate: 4 425 · 2008–2016
- ClioMașini inspectate: 1 677 · 2018–2019
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026