Renault Samsung XM3: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 22 aprilie 2020 până în 3 noiembrie 2026
Vândut și sub numele Arkana
- Mașini inspectate
- 11 509
- Kilometraj tipic pe an
- 11 300 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 27 %
- Reparații structurale
- 3,7 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩12 900 000 – ₩22 800 000
- ≈ $9 598 – $16 963
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 5 600 km | 2 300 – 11 400 | 1 126 |
| 1 | 2025 | 16 000 km | 9 300 – 24 700 | 1 817 |
| 2 | 2024 | 29 000 km | 19 000 – 44 700 | 2 299 |
| 3 | 2023 | 40 200 km | 27 800 – 56 300 | 2 045 |
| 4 | 2022 | 49 200 km | 33 400 – 68 300 | 1 660 |
| 5 | 2021 | 61 400 km | 43 000 – 81 700 | 1 507 |
| 6 | 2020 | 71 800 km | 51 500 – 96 000 | 1 186 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Renault Samsung XM3 de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 21 % | 3,5 % | 3 196 |
| 4–7 ani | 35 % | 4,0 % | 2 600 |
| Toate vechimile | 27 % | 3,7 % | 5 796 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani |
|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 1,3 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,6 % | 0,5 % | 2,9 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩22 800 000≈ $16 963 | ₩21 500 000 – ₩23 900 000≈ $15 996 – $17 782 | 119 |
| 2025 | ₩22 300 000≈ $16 591 | ₩20 500 000 – ₩24 000 000≈ $15 252 – $17 856 | 210 |
| 2024 | ₩21 300 000≈ $15 847 | ₩19 050 000 – ₩23 500 000≈ $14 173 – $17 484 | 266 |
| 2023 | ₩17 400 000≈ $12 946 | ₩15 500 000 – ₩19 500 000≈ $11 532 – $14 508 | 528 |
| 2022 | ₩16 500 000≈ $12 276 | ₩14 320 000 – ₩19 700 000≈ $10 654 – $14 657 | 518 |
| 2021 | ₩13 900 000≈ $10 342 | ₩12 650 000 – ₩16 200 000≈ $9 412 – $12 053 | 343 |
| 2020 | ₩12 900 000≈ $9 598 | ₩11 700 000 – ₩14 300 000≈ $8 705 – $10 639 | 1 309 |
Renault Samsung XM3: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Renault Samsung XM3 din 2024?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 29 000 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 19 000 și 44 700 km.
- Cât de des are un Renault Samsung XM3 second-hand reparații de caroserie?
- 27 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 3,7 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Renault Samsung XM3 second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Renault Samsung XM3 din 2020 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩12 900 000 (≈ $9 598); jumătate dintre aceste mașini, între ₩11 700 000 (≈ $8 705) și ₩14 300 000 (≈ $10 639).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Renault Samsung XM3?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (1,3 %).
Alte modele Renault Samsung
- QM6Vândut și sub numele KoleosMașini inspectate: 32 884 · 2016–2026
- SM5Mașini inspectate: 28 025 · 2001–2019
- SM6Vândut și sub numele TalismanMașini inspectate: 25 475 · 2016–2024
- SM3Mașini inspectate: 19 607 · 2003–2020
- QM3Vândut și sub numele CapturMașini inspectate: 11 665 · 2014–2021
- SM7Mașini inspectate: 10 108 · 2005–2019
- QM5Mașini inspectate: 4 425 · 2008–2016
- ClioMașini inspectate: 1 677 · 2018–2019
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026