VINLID

Renault Samsung SM6: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea

Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.

Inspecții din 1 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026

Vândut și sub numele Talisman

Mașini inspectate
25 475
Kilometraj tipic pe an
12 300 km
Panouri exterioare reparate sau înlocuite
50 %
Reparații structurale
12 %
Prețuri de vânzare tipice
₩6 800 000 – ₩19 900 000
≈ $5 059 – $14 806

Kilometraj în funcție de vechime

Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.

Vechime, aniAnul modeluluiKilometraj tipicJumătate dintre mașiniMașini
020268 600 km
4 200 – 13 900
553
1202519 000 km
11 500 – 29 800
973
2202433 400 km
21 000 – 49 700
1 888
3202347 700 km
32 200 – 68 000
3 636
4202262 200 km
42 900 – 86 400
4 561
5202169 700 km
50 300 – 93 500
3 774
6202079 700 km
58 600 – 104 900
3 030
7201989 000 km
66 000 – 115 600
2 657
8201895 100 km
72 200 – 123 800
2 200
92017104 300 km
79 500 – 135 700
2 382
102016111 700 km
83 100 – 148 400
1 851

Este normal acest kilometraj?

Compară kilometrajul unei mașini cu alte Renault Samsung SM6 de aceeași vechime.

Reparații de caroserie găsite la inspecție

Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.

Vechimea mașiniiPanouri exterioareStructurăMașini
Până la 3 ani32 %9,6 %2 781
4–7 ani49 %12 %6 839
8–11 ani63 %12 %4 379
Toate vechimile50 %12 %13 999

Ce găsesc cel mai des inspectorii

Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.

ProblemăToate vechimilePână la 3 ani4–7 ani8–11 ani
Scurgere de ulei de motor8,5 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,5 %10 %8,8 %5,6 %
Scurgere de ulei de transmisie3,5 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 %6,0 %3,1 %1,5 %
Defect în funcționarea motorului3,1 %5,3 %3,0 %0,6 %
Defect al cutiei de viteze2,4 %3,5 %2,6 %0,3 %
Defect al direcției2,2 %3,6 %2,4 %0,2 %
Scurgere de lichid de răcire2,2 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,2 %5,0 %1,7 %0,1 %

Prețuri de vânzare în Coreea

Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.

Anul modeluluiPreț tipicJumătate dintre mașiniMașini
2024₩19 900 000≈ $‪14 806‬₩18 300 000 – ₩22 300 000≈ $13 615 – $16 59145
2023₩17 500 000≈ $‪13 020‬₩14 980 000 – ₩19 820 000≈ $11 145 – $14 746100
2022₩17 200 000≈ $‪12 797‬₩14 700 000 – ₩19 500 000≈ $10 937 – $14 508125
2021₩14 900 000≈ $‪11 086‬₩12 820 000 – ₩16 900 000≈ $9 538 – $12 574166
2020₩11 000 000≈ $‪8 184‬₩9 800 000 – ₩12 500 000≈ $7 291 – $9 300230
2019₩8 900 000≈ $‪6 622‬₩7 900 000 – ₩10 500 000≈ $5 878 – $7 812545
2018₩7 900 000≈ $‪5 878‬₩6 500 000 – ₩9 300 000≈ $4 836 – $6 919231
2017₩7 700 000≈ $‪5 729‬₩6 300 000 – ₩8 990 000≈ $4 687 – $6 689821
2016₩6 800 000≈ $‪5 059‬₩5 500 000 – ₩8 200 000≈ $4 092 – $6 1011 964

Renault Samsung SM6: întrebări și răspunsuri

Ce kilometraj este normal pentru un Renault Samsung SM6 din 2022?
Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 62 200 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 42 900 și 86 400 km.
Cât de des are un Renault Samsung SM6 second-hand reparații de caroserie?
50 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 12 % aveau reparații structurale.
Cât costă un Renault Samsung SM6 second-hand în Coreea?
În ultimul an, un Renault Samsung SM6 din 2016 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩6 800 000 (≈ $5 059); jumătate dintre aceste mașini, între ₩5 500 000 (≈ $4 092) și ₩8 200 000 (≈ $6 101).
Ce probleme găsesc inspectorii la un Renault Samsung SM6?
Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (8,5 %), Scurgere de ulei de transmisie (3,5 %), Defect în funcționarea motorului (3,1 %).

Alte modele Renault Samsung

Toate modelele Renault Samsung

Verifici o mașină anume?

Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.

NHTSASSL Secure

Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026