Mercedes-Benz S-Class: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 27 iulie 2012 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 18 227
- Kilometraj tipic pe an
- 14 900 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 32 %
- Reparații structurale
- 5,0 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩8 190 000 – ₩136 000 000
- ≈ $6 093 – $101 184
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 3 400 km | 1 200 – 7 400 | 425 |
| 1 | 2025 | 8 700 km | 3 100 – 18 500 | 1 212 |
| 2 | 2024 | 33 500 km | 19 700 – 49 700 | 1 171 |
| 3 | 2023 | 54 800 km | 36 700 – 78 100 | 2 047 |
| 4 | 2022 | 73 800 km | 51 000 – 103 400 | 2 496 |
| 5 | 2021 | 92 900 km | 66 600 – 124 400 | 2 657 |
| 6 | 2020 | 107 900 km | 78 500 – 144 600 | 1 965 |
| 7 | 2019 | 122 900 km | 89 900 – 164 100 | 1 809 |
| 8 | 2018 | 138 500 km | 100 000 – 176 700 | 1 546 |
| 9 | 2017 | 154 800 km | 114 100 – 193 900 | 1 307 |
| 10 | 2016 | 155 700 km | 120 000 – 198 500 | 1 209 |
| 11 | 2015 | 165 500 km | 124 500 – 210 600 | 952 |
| 12 | 2014 | 170 700 km | 134 500 – 217 100 | 570 |
| 13 | 2013 | 174 600 km | 133 000 – 229 400 | 384 |
| 14 | 2012 | 173 200 km | 131 400 – 219 000 | 388 |
| 15 | 2011 | 174 100 km | 133 000 – 218 200 | 297 |
| 16 | 2010 | 170 500 km | 134 300 – 228 500 | 207 |
| 17 | 2009 | 161 800 km | 127 700 – 205 100 | 135 |
| 18 | 2008 | 160 400 km | 113 500 – 202 100 | 109 |
| 19 | 2007 | 150 500 km | 120 700 – 197 600 | 60 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Mercedes-Benz S-Class de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 12 % | 2,2 % | 3 755 |
| 4–7 ani | 30 % | 4,5 % | 6 816 |
| 8–11 ani | 48 % | 6,7 % | 4 158 |
| 12 ani și peste | 50 % | 8,8 % | 1 726 |
| Toate vechimile | 32 % | 5,0 % | 16 455 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 11 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 2,0 % | 0,9 % | 6,9 % | 16 % | 36 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 2,2 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0,2 % | 0,9 % | 2,3 % | 12 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩136 000 000≈ $101 184 | ₩126 120 000 – ₩156 850 000≈ $93 833 – $116 696 | 42 |
| 2025 | ₩132 000 000≈ $98 208 | ₩116 950 000 – ₩159 850 000≈ $87 011 – $118 928 | 103 |
| 2024 | ₩127 000 000≈ $94 488 | ₩113 000 000 – ₩165 000 000≈ $84 072 – $122 760 | 127 |
| 2023 | ₩108 750 000≈ $80 910 | ₩91 500 000 – ₩127 980 000≈ $68 076 – $95 217 | 318 |
| 2022 | ₩87 940 000≈ $65 427 | ₩77 500 000 – ₩102 850 000≈ $57 660 – $76 520 | 760 |
| 2021 | ₩75 900 000≈ $56 470 | ₩67 500 000 – ₩86 900 000≈ $50 220 – $64 654 | 771 |
| 2020 | ₩52 860 000≈ $39 328 | ₩44 000 000 – ₩63 000 000≈ $32 736 – $46 872 | 286 |
| 2019 | ₩43 900 000≈ $32 662 | ₩37 900 000 – ₩53 000 000≈ $28 198 – $39 432 | 379 |
| 2018 | ₩41 800 000≈ $31 099 | ₩34 900 000 – ₩49 990 000≈ $25 966 – $37 193 | 441 |
| 2017 | ₩35 700 000≈ $26 561 | ₩28 880 000 – ₩45 600 000≈ $21 487 – $33 926 | 336 |
| 2016 | ₩30 900 000≈ $22 990 | ₩24 800 000 – ₩38 000 000≈ $18 451 – $28 272 | 384 |
| 2015 | ₩25 900 000≈ $19 270 | ₩21 500 000 – ₩32 900 000≈ $15 996 – $24 478 | 503 |
| 2014 | ₩23 000 000≈ $17 112 | ₩19 890 000 – ₩29 000 000≈ $14 798 – $21 576 | 197 |
| 2013 | ₩15 000 000≈ $11 160 | ₩10 740 000 – ₩20 250 000≈ $7 991 – $15 066 | 44 |
| 2012 | ₩8 900 000≈ $6 622 | ₩8 220 000 – ₩9 970 000≈ $6 116 – $7 418 | 34 |
| 2011 | ₩9 250 000≈ $6 882 | ₩8 000 000 – ₩10 990 000≈ $5 952 – $8 177 | 40 |
| 2010 | ₩8 900 000≈ $6 622 | ₩6 900 000 – ₩11 450 000≈ $5 134 – $8 519 | 49 |
| 2008 | ₩8 190 000≈ $6 093 | ₩5 850 000 – ₩9 600 000≈ $4 352 – $7 142 | 40 |
Mercedes-Benz S-Class: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Mercedes-Benz S-Class din 2021?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 92 900 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 66 600 și 124 400 km.
- Cât de des are un Mercedes-Benz S-Class second-hand reparații de caroserie?
- 32 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 5,0 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Mercedes-Benz S-Class second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Mercedes-Benz S-Class din 2021 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩75 900 000 (≈ $56 470); jumătate dintre aceste mașini, între ₩67 500 000 (≈ $50 220) și ₩86 900 000 (≈ $64 654).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Mercedes-Benz S-Class?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (11 %), Scurgere de ulei de transmisie (2,2 %).
Alte modele Mercedes-Benz
- E-ClassMașini inspectate: 46 852 · 2003–2026
- C-ClassMașini inspectate: 16 825 · 2008–2026
- GLCMașini inspectate: 9 376 · 2016–2026
- GLEMașini inspectate: 7 282 · 2014–2026
- CLSMașini inspectate: 7 254 · 2006–2023
- A-ClassMașini inspectate: 5 689 · 2014–2026
- CLAMașini inspectate: 4 718 · 2014–2026
- GLAMașini inspectate: 3 940 · 2015–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026