Mercedes-Benz E-Class: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 21 iulie 2016 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 46 852
- Kilometraj tipic pe an
- 12 300 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 32 %
- Reparații structurale
- 4,4 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩7 200 000 – ₩71 900 000
- ≈ $5 357 – $53 494
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 3 200 km | 1 100 – 6 700 | 1 523 |
| 1 | 2025 | 10 500 km | 4 900 – 19 000 | 3 261 |
| 2 | 2024 | 30 100 km | 19 200 – 44 700 | 4 205 |
| 3 | 2023 | 46 200 km | 31 500 – 65 800 | 6 311 |
| 4 | 2022 | 62 300 km | 43 400 – 85 600 | 7 262 |
| 5 | 2021 | 75 100 km | 54 100 – 101 000 | 6 966 |
| 6 | 2020 | 87 500 km | 64 200 – 117 400 | 5 279 |
| 7 | 2019 | 97 500 km | 72 200 – 127 800 | 4 496 |
| 8 | 2018 | 106 800 km | 80 900 – 138 600 | 3 665 |
| 9 | 2017 | 116 400 km | 87 400 – 151 900 | 2 746 |
| 10 | 2016 | 124 100 km | 90 800 – 159 500 | 1 835 |
| 11 | 2015 | 127 200 km | 94 400 – 165 700 | 1 253 |
| 12 | 2014 | 127 900 km | 96 800 – 166 000 | 907 |
| 13 | 2013 | 125 700 km | 93 800 – 163 600 | 525 |
| 14 | 2012 | 132 600 km | 99 100 – 170 400 | 398 |
| 15 | 2011 | 128 200 km | 97 200 – 169 300 | 275 |
| 16 | 2010 | 126 000 km | 88 300 – 164 600 | 123 |
| 17 | 2009 | 132 000 km | 91 700 – 175 400 | 90 |
| 18 | 2008 | 135 200 km | 103 100 – 171 100 | 63 |
| 19 | 2007 | 124 700 km | 97 700 – 175 900 | 43 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Mercedes-Benz E-Class de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 15 % | 2,3 % | 11 237 |
| 4–7 ani | 35 % | 4,7 % | 17 967 |
| 8–11 ani | 46 % | 6,1 % | 7 598 |
| 12 ani și peste | 49 % | 7,1 % | 2 024 |
| Toate vechimile | 32 % | 4,4 % | 38 826 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 6,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,1 % | 0,6 % | 4,3 % | 15 % | 28 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 1,1 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,2 % | 0,2 % | 0,5 % | 2,7 % | 7,1 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩71 900 000≈ $53 494 | ₩63 900 000 – ₩86 000 000≈ $47 542 – $63 984 | 217 |
| 2025 | ₩65 000 000≈ $48 360 | ₩58 500 000 – ₩77 900 000≈ $43 524 – $57 958 | 537 |
| 2024 | ₩60 500 000≈ $45 012 | ₩55 200 000 – ₩69 000 000≈ $41 069 – $51 336 | 517 |
| 2023 | ₩45 800 000≈ $34 075 | ₩41 900 000 – ₩51 000 000≈ $31 174 – $37 944 | 727 |
| 2022 | ₩41 800 000≈ $31 099 | ₩37 500 000 – ₩46 000 000≈ $27 900 – $34 224 | 1 001 |
| 2021 | ₩36 490 000≈ $27 149 | ₩32 800 000 – ₩41 000 000≈ $24 403 – $30 504 | 1 467 |
| 2020 | ₩30 700 000≈ $22 841 | ₩26 500 000 – ₩34 990 000≈ $19 716 – $26 033 | 879 |
| 2019 | ₩25 700 000≈ $19 121 | ₩22 500 000 – ₩29 500 000≈ $16 740 – $21 948 | 1 303 |
| 2018 | ₩22 900 000≈ $17 038 | ₩19 800 000 – ₩26 500 000≈ $14 731 – $19 716 | 1 095 |
| 2017 | ₩20 600 000≈ $15 326 | ₩17 900 000 – ₩24 000 000≈ $13 318 – $17 856 | 1 159 |
| 2016 | ₩16 900 000≈ $12 574 | ₩13 500 000 – ₩19 940 000≈ $10 044 – $14 835 | 546 |
| 2015 | ₩12 000 000≈ $8 928 | ₩9 940 000 – ₩13 900 000≈ $7 395 – $10 342 | 271 |
| 2014 | ₩10 800 000≈ $8 035 | ₩9 000 000 – ₩12 990 000≈ $6 696 – $9 665 | 297 |
| 2013 | ₩9 200 000≈ $6 845 | ₩7 780 000 – ₩11 000 000≈ $5 788 – $8 184 | 156 |
| 2012 | ₩7 200 000≈ $5 357 | ₩5 900 000 – ₩8 500 000≈ $4 390 – $6 324 | 87 |
| 2011 | ₩7 250 000≈ $5 394 | ₩5 940 000 – ₩8 500 000≈ $4 419 – $6 324 | 112 |
| 2010 | ₩7 400 000≈ $5 506 | ₩5 450 000 – ₩9 850 000≈ $4 055 – $7 328 | 51 |
Mercedes-Benz E-Class: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Mercedes-Benz E-Class din 2022?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 62 300 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 43 400 și 85 600 km.
- Cât de des are un Mercedes-Benz E-Class second-hand reparații de caroserie?
- 32 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 4,4 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Mercedes-Benz E-Class second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Mercedes-Benz E-Class din 2021 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩36 490 000 (≈ $27 149); jumătate dintre aceste mașini, între ₩32 800 000 (≈ $24 403) și ₩41 000 000 (≈ $30 504).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Mercedes-Benz E-Class?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (6,0 %), Scurgere de ulei de transmisie (1,1 %).
Alte modele Mercedes-Benz
- S-ClassMașini inspectate: 18 227 · 2005–2026
- C-ClassMașini inspectate: 16 825 · 2008–2026
- GLCMașini inspectate: 9 376 · 2016–2026
- GLEMașini inspectate: 7 282 · 2014–2026
- CLSMașini inspectate: 7 254 · 2006–2023
- A-ClassMașini inspectate: 5 689 · 2014–2026
- CLAMașini inspectate: 4 718 · 2014–2026
- GLAMașini inspectate: 3 940 · 2015–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026