Mercedes-Benz GLE: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 23 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 7 282
- Kilometraj tipic pe an
- 12 800 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 19 %
- Reparații structurale
- 2,0 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩23 850 000 – ₩111 950 000
- ≈ $17 744 – $83 291
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 3 200 km | 1 000 – 6 200 | 327 |
| 1 | 2025 | 8 300 km | 2 800 – 15 000 | 834 |
| 2 | 2024 | 30 400 km | 19 000 – 45 000 | 798 |
| 3 | 2023 | 47 100 km | 31 800 – 67 900 | 1 250 |
| 4 | 2022 | 65 700 km | 45 500 – 89 300 | 1 172 |
| 5 | 2021 | 81 200 km | 57 300 – 106 500 | 1 123 |
| 6 | 2020 | 87 000 km | 61 100 – 119 600 | 697 |
| 7 | 2019 | 98 800 km | 72 400 – 132 000 | 479 |
| 8 | 2018 | 116 900 km | 86 700 – 151 800 | 364 |
| 9 | 2017 | 130 100 km | 97 300 – 163 600 | 287 |
| 10 | 2016 | 140 800 km | 110 100 – 173 300 | 121 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Mercedes-Benz GLE de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 9,1 % | 1,1 % | 2 705 |
| 4–7 ani | 24 % | 2,5 % | 2 798 |
| 8–11 ani | 38 % | 2,8 % | 704 |
| 12 ani și peste | 59 % | 5,1 % | 39 |
| Toate vechimile | 19 % | 2,0 % | 6 246 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 1,7 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,4 % | 0,4 % | 2,2 % | 6,7 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩105 000 000≈ $78 120 | ₩95 000 000 – ₩118 500 000≈ $70 680 – $88 164 | 79 |
| 2025 | ₩111 950 000≈ $83 291 | ₩102 000 000 – ₩119 000 000≈ $75 888 – $88 536 | 234 |
| 2024 | ₩93 900 000≈ $69 862 | ₩83 500 000 – ₩102 200 000≈ $62 124 – $76 037 | 131 |
| 2023 | ₩85 500 000≈ $63 612 | ₩77 770 000 – ₩94 250 000≈ $57 861 – $70 122 | 311 |
| 2022 | ₩72 900 000≈ $54 238 | ₩64 000 000 – ₩81 500 000≈ $47 616 – $60 636 | 325 |
| 2021 | ₩61 900 000≈ $46 054 | ₩55 720 000 – ₩69 900 000≈ $41 456 – $52 006 | 450 |
| 2020 | ₩55 500 000≈ $41 292 | ₩48 900 000 – ₩63 000 000≈ $36 382 – $46 872 | 169 |
| 2019 | ₩47 000 000≈ $34 968 | ₩42 000 000 – ₩52 500 000≈ $31 248 – $39 060 | 147 |
| 2018 | ₩30 850 000≈ $22 952 | ₩27 000 000 – ₩35 420 000≈ $20 088 – $26 352 | 150 |
| 2017 | ₩29 900 000≈ $22 246 | ₩26 100 000 – ₩34 900 000≈ $19 418 – $25 966 | 183 |
| 2016 | ₩23 850 000≈ $17 744 | ₩19 970 000 – ₩29 720 000≈ $14 858 – $22 112 | 116 |
Mercedes-Benz GLE: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Mercedes-Benz GLE din 2023?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 47 100 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 31 800 și 67 900 km.
- Cât de des are un Mercedes-Benz GLE second-hand reparații de caroserie?
- 19 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 2,0 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Mercedes-Benz GLE second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Mercedes-Benz GLE din 2021 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩61 900 000 (≈ $46 054); jumătate dintre aceste mașini, între ₩55 720 000 (≈ $41 456) și ₩69 900 000 (≈ $52 006).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Mercedes-Benz GLE?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (1,7 %).
Alte modele Mercedes-Benz
- E-ClassMașini inspectate: 46 852 · 2003–2026
- S-ClassMașini inspectate: 18 227 · 2005–2026
- C-ClassMașini inspectate: 16 825 · 2008–2026
- GLCMașini inspectate: 9 376 · 2016–2026
- CLSMașini inspectate: 7 254 · 2006–2023
- A-ClassMașini inspectate: 5 689 · 2014–2026
- CLAMașini inspectate: 4 718 · 2014–2026
- GLAMașini inspectate: 3 940 · 2015–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026