Mercedes-Benz GLC: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 8 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 9 376
- Kilometraj tipic pe an
- 11 600 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 19 %
- Reparații structurale
- 1,4 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩20 500 000 – ₩76 900 000
- ≈ $15 252 – $57 214
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 2 300 km | 300 – 5 000 | 517 |
| 1 | 2025 | 9 700 km | 4 600 – 17 500 | 1 033 |
| 2 | 2024 | 26 700 km | 17 100 – 40 000 | 1 163 |
| 3 | 2023 | 41 900 km | 29 100 – 58 900 | 1 489 |
| 4 | 2022 | 57 800 km | 39 000 – 79 900 | 1 539 |
| 5 | 2021 | 69 300 km | 49 000 – 96 000 | 1 569 |
| 6 | 2020 | 80 900 km | 59 400 – 106 400 | 1 070 |
| 7 | 2019 | 89 300 km | 64 900 – 117 600 | 812 |
| 8 | 2018 | 102 000 km | 75 200 – 134 000 | 473 |
| 9 | 2017 | 112 300 km | 90 800 – 148 500 | 241 |
| 10 | 2016 | 122 100 km | 84 100 – 171 100 | 75 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Mercedes-Benz GLC de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 9,8 % | 1,1 % | 3 383 |
| 4–7 ani | 24 % | 1,6 % | 3 863 |
| 8–11 ani | 36 % | 1,9 % | 732 |
| Toate vechimile | 19 % | 1,4 % | 7 978 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 1,4 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0,2 % | 2,1 % | 5,3 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩76 900 000≈ $57 214 | ₩73 940 000 – ₩89 250 000≈ $55 011 – $66 402 | 79 |
| 2025 | ₩75 650 000≈ $56 284 | ₩69 500 000 – ₩81 120 000≈ $51 708 – $60 353 | 228 |
| 2024 | ₩69 870 000≈ $51 983 | ₩64 040 000 – ₩75 800 000≈ $47 646 – $56 395 | 234 |
| 2023 | ₩57 350 000≈ $42 668 | ₩52 900 000 – ₩62 900 000≈ $39 358 – $46 798 | 236 |
| 2022 | ₩47 900 000≈ $35 638 | ₩41 900 000 – ₩51 900 000≈ $31 174 – $38 614 | 224 |
| 2021 | ₩39 600 000≈ $29 462 | ₩34 990 000 – ₩44 850 000≈ $26 033 – $33 368 | 415 |
| 2020 | ₩35 990 000≈ $26 777 | ₩32 500 000 – ₩40 500 000≈ $24 180 – $30 132 | 257 |
| 2019 | ₩28 300 000≈ $21 055 | ₩24 900 000 – ₩32 500 000≈ $18 526 – $24 180 | 453 |
| 2018 | ₩26 500 000≈ $19 716 | ₩22 650 000 – ₩29 250 000≈ $16 852 – $21 762 | 311 |
| 2017 | ₩25 500 000≈ $18 972 | ₩22 750 000 – ₩28 500 000≈ $16 926 – $21 204 | 191 |
| 2016 | ₩20 500 000≈ $15 252 | ₩17 800 000 – ₩22 500 000≈ $13 243 – $16 740 | 81 |
Mercedes-Benz GLC: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Mercedes-Benz GLC din 2021?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 69 300 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 49 000 și 96 000 km.
- Cât de des are un Mercedes-Benz GLC second-hand reparații de caroserie?
- 19 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 1,4 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Mercedes-Benz GLC second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Mercedes-Benz GLC din 2019 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩28 300 000 (≈ $21 055); jumătate dintre aceste mașini, între ₩24 900 000 (≈ $18 526) și ₩32 500 000 (≈ $24 180).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Mercedes-Benz GLC?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (1,4 %).
Alte modele Mercedes-Benz
- E-ClassMașini inspectate: 46 852 · 2003–2026
- S-ClassMașini inspectate: 18 227 · 2005–2026
- C-ClassMașini inspectate: 16 825 · 2008–2026
- GLEMașini inspectate: 7 282 · 2014–2026
- CLSMașini inspectate: 7 254 · 2006–2023
- A-ClassMașini inspectate: 5 689 · 2014–2026
- CLAMașini inspectate: 4 718 · 2014–2026
- GLAMașini inspectate: 3 940 · 2015–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026