Mercedes-Benz C-Class: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 7 septembrie 2011 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 16 825
- Kilometraj tipic pe an
- 10 700 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 32 %
- Reparații structurale
- 5,2 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩6 700 000 – ₩49 250 000
- ≈ $4 985 – $36 642
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 1 900 km | 400 – 4 400 | 513 |
| 1 | 2025 | 7 000 km | 2 900 – 14 500 | 1 100 |
| 2 | 2024 | 23 400 km | 13 500 – 36 800 | 1 434 |
| 3 | 2023 | 38 900 km | 24 300 – 55 800 | 2 052 |
| 4 | 2022 | 50 400 km | 35 300 – 73 300 | 2 234 |
| 5 | 2021 | 64 800 km | 46 700 – 88 700 | 2 355 |
| 6 | 2020 | 76 300 km | 54 800 – 99 600 | 2 113 |
| 7 | 2019 | 86 700 km | 65 000 – 112 200 | 1 909 |
| 8 | 2018 | 95 400 km | 72 400 – 122 200 | 1 605 |
| 9 | 2017 | 101 000 km | 77 800 – 132 600 | 1 348 |
| 10 | 2016 | 111 400 km | 86 600 – 143 200 | 942 |
| 11 | 2015 | 119 100 km | 92 000 – 150 400 | 649 |
| 12 | 2014 | 122 800 km | 93 500 – 153 500 | 424 |
| 13 | 2013 | 133 000 km | 101 800 – 165 600 | 281 |
| 14 | 2012 | 126 100 km | 94 200 – 159 500 | 171 |
| 15 | 2011 | 116 500 km | 82 100 – 145 600 | 76 |
| 16 | 2010 | 104 300 km | 86 700 – 145 000 | 60 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Mercedes-Benz C-Class de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 13 % | 3,3 % | 3 529 |
| 4–7 ani | 32 % | 5,3 % | 5 675 |
| 8–11 ani | 47 % | 6,5 % | 3 612 |
| 12 ani și peste | 51 % | 6,3 % | 911 |
| Toate vechimile | 32 % | 5,2 % | 13 727 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 6,8 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,2 % | 0,4 % | 3,3 % | 16 % | 31 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 1,2 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,2 % | 0,2 % | 0,4 % | 2,5 % | 6,1 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩49 250 000≈ $36 642 | ₩47 500 000 – ₩53 880 000≈ $35 340 – $40 087 | 30 |
| 2025 | ₩48 900 000≈ $36 382 | ₩46 720 000 – ₩51 000 000≈ $34 760 – $37 944 | 96 |
| 2024 | ₩45 500 000≈ $33 852 | ₩42 080 000 – ₩48 780 000≈ $31 308 – $36 292 | 118 |
| 2023 | ₩43 900 000≈ $32 662 | ₩39 900 000 – ₩48 000 000≈ $29 686 – $35 712 | 205 |
| 2022 | ₩40 900 000≈ $30 430 | ₩36 850 000 – ₩45 440 000≈ $27 416 – $33 807 | 163 |
| 2021 | ₩30 500 000≈ $22 692 | ₩26 500 000 – ₩34 500 000≈ $19 716 – $25 668 | 161 |
| 2020 | ₩24 500 000≈ $18 228 | ₩21 800 000 – ₩27 800 000≈ $16 219 – $20 683 | 256 |
| 2019 | ₩21 500 000≈ $15 996 | ₩18 800 000 – ₩24 500 000≈ $13 987 – $18 228 | 374 |
| 2018 | ₩18 850 000≈ $14 024 | ₩15 900 000 – ₩22 450 000≈ $11 830 – $16 703 | 378 |
| 2017 | ₩17 500 000≈ $13 020 | ₩14 900 000 – ₩21 800 000≈ $11 086 – $16 219 | 477 |
| 2016 | ₩14 700 000≈ $10 937 | ₩12 900 000 – ₩16 800 000≈ $9 598 – $12 499 | 380 |
| 2015 | ₩13 150 000≈ $9 784 | ₩11 900 000 – ₩14 900 000≈ $8 854 – $11 086 | 204 |
| 2014 | ₩11 700 000≈ $8 705 | ₩10 200 000 – ₩13 450 000≈ $7 589 – $10 007 | 81 |
| 2013 | ₩6 800 000≈ $5 059 | ₩6 020 000 – ₩7 980 000≈ $4 479 – $5 937 | 50 |
| 2012 | ₩6 700 000≈ $4 985 | ₩5 600 000 – ₩7 800 000≈ $4 166 – $5 803 | 57 |
Mercedes-Benz C-Class: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Mercedes-Benz C-Class din 2021?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 64 800 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 46 700 și 88 700 km.
- Cât de des are un Mercedes-Benz C-Class second-hand reparații de caroserie?
- 32 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 5,2 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Mercedes-Benz C-Class second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Mercedes-Benz C-Class din 2017 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩17 500 000 (≈ $13 020); jumătate dintre aceste mașini, între ₩14 900 000 (≈ $11 086) și ₩21 800 000 (≈ $16 219).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Mercedes-Benz C-Class?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (6,8 %), Scurgere de ulei de transmisie (1,2 %).
Alte modele Mercedes-Benz
- E-ClassMașini inspectate: 46 852 · 2003–2026
- S-ClassMașini inspectate: 18 227 · 2005–2026
- GLCMașini inspectate: 9 376 · 2016–2026
- GLEMașini inspectate: 7 282 · 2014–2026
- CLSMașini inspectate: 7 254 · 2006–2023
- A-ClassMașini inspectate: 5 689 · 2014–2026
- CLAMașini inspectate: 4 718 · 2014–2026
- GLAMașini inspectate: 3 940 · 2015–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026