Mercedes-Benz M-Class: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 13 noiembrie 2015 până în 19 octombrie 2026
- Mașini inspectate
- 770
- Kilometraj tipic pe an
- 14 000 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 32 %
- Reparații structurale
- 4,2 %
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 5 | 2021 | 107 100 km | 83 000 – 130 300 | 35 |
| 6 | 2020 | 109 000 km | 83 900 – 154 700 | 69 |
| 7 | 2019 | 133 700 km | 101 400 – 165 300 | 93 |
| 8 | 2018 | 129 000 km | 99 400 – 159 000 | 118 |
| 9 | 2017 | 140 700 km | 109 400 – 177 200 | 142 |
| 10 | 2016 | 148 600 km | 115 800 – 184 900 | 116 |
| 11 | 2015 | 155 700 km | 120 000 – 181 200 | 93 |
| 12 | 2014 | 164 200 km | 131 700 – 196 500 | 71 |
| 13 | 2013 | 181 500 km | 145 200 – 209 500 | 43 |
| 14 | 2012 | 181 600 km | 150 500 – 205 600 | 45 |
| 15 | 2011 | 178 700 km | 138 100 – 200 000 | 51 |
| 16 | 2010 | 171 900 km | 128 300 – 225 000 | 30 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Mercedes-Benz M-Class de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| 4–7 ani | 20 % | 3,9 % | 153 |
| 8–11 ani | 32 % | 3,7 % | 350 |
| 12 ani și peste | 43 % | 5,2 % | 212 |
| Toate vechimile | 32 % | 4,2 % | 715 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 26 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 3,5 % | 17 % | 19 % | 43 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 5,3 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,8 % | 3,3 % | 4,0 % | 9,2 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 3,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0 % | 0,6 % | 9,2 % |
| Defect în funcționarea motorului | 1,5 % | 1,3 % | 1,1 % | 2,4 % |
| Defect al planetarei sau al articulației homocinetice | 1,4 % | 0,7 % | 0,6 % | 3,4 % |
Mercedes-Benz M-Class: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Mercedes-Benz M-Class din 2017?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 140 700 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 109 400 și 177 200 km.
- Cât de des are un Mercedes-Benz M-Class second-hand reparații de caroserie?
- 32 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 4,2 % aveau reparații structurale.
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Mercedes-Benz M-Class?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (26 %), Scurgere de ulei de transmisie (5,3 %), Scurgere de lichid de servodirecție (3,0 %).
Alte modele Mercedes-Benz
- E-ClassMașini inspectate: 46 852 · 2003–2026
- S-ClassMașini inspectate: 18 227 · 2005–2026
- C-ClassMașini inspectate: 16 825 · 2008–2026
- GLCMașini inspectate: 9 376 · 2016–2026
- GLEMașini inspectate: 7 282 · 2014–2026
- CLSMașini inspectate: 7 254 · 2006–2023
- A-ClassMașini inspectate: 5 689 · 2014–2026
- CLAMașini inspectate: 4 718 · 2014–2026
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026