Kia Pride: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 4 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
Vândut și sub numele Rio
- Mașini inspectate
- 7 163
- Kilometraj tipic pe an
- 8 500 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 59 %
- Reparații structurale
- 14 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩3 850 000 – ₩6 800 000
- ≈ $2 864 – $5 059
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 3 | 2023 | 42 400 km | 30 300 – 60 700 | 103 |
| 4 | 2022 | 48 300 km | 31 300 – 72 200 | 276 |
| 5 | 2021 | 57 600 km | 39 800 – 76 500 | 357 |
| 6 | 2020 | 64 000 km | 44 700 – 88 400 | 604 |
| 7 | 2019 | 73 100 km | 52 800 – 97 700 | 834 |
| 8 | 2018 | 77 800 km | 59 100 – 101 100 | 917 |
| 9 | 2017 | 80 700 km | 60 500 – 106 700 | 958 |
| 10 | 2016 | 84 200 km | 63 900 – 108 600 | 898 |
| 11 | 2015 | 86 600 km | 65 500 – 111 500 | 766 |
| 12 | 2014 | 92 700 km | 69 400 – 122 700 | 665 |
| 13 | 2013 | 96 500 km | 66 900 – 126 300 | 492 |
| 14 | 2012 | 109 500 km | 77 900 – 140 500 | 325 |
| 15 | 2011 | 108 400 km | 77 300 – 154 000 | 159 |
| 16 | 2010 | 123 100 km | 84 100 – 175 000 | 81 |
| 17 | 2009 | 112 000 km | 86 600 – 137 600 | 34 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Kia Pride de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 41 % | 5,9 % | 34 |
| 4–7 ani | 47 % | 7,3 % | 779 |
| 8–11 ani | 60 % | 15 % | 1 696 |
| 12 ani și peste | 65 % | 18 % | 1 279 |
| Toate vechimile | 59 % | 14 % | 3 788 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 22 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 2,1 % | 5,9 % | 11 % | 18 % | 35 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 4,9 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0 % | 0,1 % | 2,6 % | 12 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 3,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,5 % | 2,9 % | 1,3 % | 2,0 % | 5,9 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2017 | ₩6 800 000≈ $5 059 | ₩6 000 000 – ₩7 300 000≈ $4 464 – $5 431 | 31 |
| 2016 | ₩6 700 000≈ $4 985 | ₩5 900 000 – ₩7 200 000≈ $4 390 – $5 357 | 63 |
| 2015 | ₩5 900 000≈ $4 390 | ₩5 400 000 – ₩6 700 000≈ $4 018 – $4 985 | 100 |
| 2014 | ₩5 250 000≈ $3 906 | ₩4 500 000 – ₩5 900 000≈ $3 348 – $4 390 | 153 |
| 2013 | ₩4 900 000≈ $3 646 | ₩4 120 000 – ₩5 600 000≈ $3 065 – $4 166 | 74 |
| 2012 | ₩4 500 000≈ $3 348 | ₩3 900 000 – ₩5 000 000≈ $2 902 – $3 720 | 101 |
| 2011 | ₩3 850 000≈ $2 864 | ₩3 200 000 – ₩4 300 000≈ $2 381 – $3 199 | 30 |
Kia Pride: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Kia Pride din 2017?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 80 700 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 60 500 și 106 700 km.
- Cât de des are un Kia Pride second-hand reparații de caroserie?
- 59 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 14 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Kia Pride second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Kia Pride din 2014 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩5 250 000 (≈ $3 906); jumătate dintre aceste mașini, între ₩4 500 000 (≈ $3 348) și ₩5 900 000 (≈ $4 390).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Kia Pride?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (22 %), Scurgere de lichid de servodirecție (4,9 %), Scurgere de ulei de transmisie (3,0 %).
Alte modele Kia
- CarnivalVândut și sub numele SedonaMașini inspectate: 115 552 · 2006–2026
- MorningVândut și sub numele PicantoMașini inspectate: 101 451 · 2004–2026
- K5Vândut și sub numele OptimaMașini inspectate: 83 170 · 2010–2026
- SorentoMașini inspectate: 82 925 · 2002–2026
- RayMașini inspectate: 71 984 · 2012–2026
- SportageMașini inspectate: 63 072 · 2005–2026
- K7Vândut și sub numele CadenzaMașini inspectate: 59 980 · 2010–2021
- K3Vândut și sub numele CeratoMașini inspectate: 49 304 · 2012–2024
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026