Kia Carnival: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 31 decembrie 2014 până în 3 noiembrie 2026
Vândut și sub numele Sedona
- Mașini inspectate
- 115 552
- Kilometraj tipic pe an
- 16 300 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 38 %
- Reparații structurale
- 6,1 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩4 200 000 – ₩49 900 000
- ≈ $3 125 – $37 126
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 9 300 km | 4 600 – 17 300 | 2 966 |
| 1 | 2025 | 25 200 km | 15 400 – 39 700 | 8 095 |
| 2 | 2024 | 41 800 km | 27 100 – 63 600 | 13 318 |
| 3 | 2023 | 65 700 km | 44 600 – 92 200 | 19 200 |
| 4 | 2022 | 80 000 km | 56 600 – 108 000 | 20 101 |
| 5 | 2021 | 89 900 km | 65 200 – 119 300 | 13 746 |
| 6 | 2020 | 102 000 km | 75 400 – 135 500 | 9 147 |
| 7 | 2019 | 116 100 km | 87 000 – 153 800 | 7 692 |
| 8 | 2018 | 127 100 km | 95 500 – 166 900 | 6 136 |
| 9 | 2017 | 142 700 km | 107 000 – 184 500 | 5 125 |
| 10 | 2016 | 153 500 km | 116 400 – 196 100 | 4 123 |
| 11 | 2015 | 166 200 km | 128 900 – 209 200 | 3 011 |
| 12 | 2014 | 173 900 km | 135 800 – 219 900 | 2 007 |
| 13 | 2013 | 175 700 km | 137 100 – 220 900 | 1 224 |
| 14 | 2012 | 180 000 km | 141 500 – 225 900 | 780 |
| 15 | 2011 | 180 400 km | 140 000 – 232 600 | 371 |
| 16 | 2010 | 187 600 km | 143 400 – 236 500 | 178 |
| 17 | 2009 | 184 100 km | 149 400 – 241 500 | 101 |
| 18 | 2008 | 201 800 km | 139 000 – 265 900 | 38 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Kia Carnival de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 24 % | 3,9 % | 29 129 |
| 4–7 ani | 40 % | 5,6 % | 34 837 |
| 8–11 ani | 53 % | 9,1 % | 14 711 |
| 12 ani și peste | 62 % | 15 % | 4 286 |
| Toate vechimile | 38 % | 6,1 % | 82 963 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 9,6 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,4 % | 2,7 % | 6,6 % | 22 % | 46 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 4,5 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,4 % | 1,2 % | 2,7 % | 10 % | 26 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 1,6 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,1 % | 0,9 % | 0,9 % | 3,2 % | 8,6 % |
| Defect al planetarei sau al articulației homocinetice | 1,0 % | 0,4 % | 0,7 % | 2,0 % | 5,6 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩49 900 000≈ $37 126 | ₩44 980 000 – ₩57 380 000≈ $33 465 – $42 691 | 142 |
| 2025 | ₩43 900 000≈ $32 662 | ₩39 800 000 – ₩49 840 000≈ $29 611 – $37 081 | 1 147 |
| 2024 | ₩42 850 000≈ $31 880 | ₩37 500 000 – ₩48 180 000≈ $27 900 – $35 846 | 1 662 |
| 2023 | ₩29 990 000≈ $22 313 | ₩26 400 000 – ₩34 500 000≈ $19 642 – $25 668 | 3 802 |
| 2022 | ₩28 400 000≈ $21 130 | ₩24 720 000 – ₩32 900 000≈ $18 392 – $24 478 | 2 753 |
| 2021 | ₩26 300 000≈ $19 567 | ₩22 600 000 – ₩29 900 000≈ $16 814 – $22 246 | 3 939 |
| 2020 | ₩21 900 000≈ $16 294 | ₩18 300 000 – ₩25 990 000≈ $13 615 – $19 337 | 1 676 |
| 2019 | ₩16 500 000≈ $12 276 | ₩13 500 000 – ₩19 700 000≈ $10 044 – $14 657 | 2 382 |
| 2018 | ₩14 200 000≈ $10 565 | ₩11 700 000 – ₩17 400 000≈ $8 705 – $12 946 | 1 841 |
| 2017 | ₩12 300 000≈ $9 151 | ₩9 900 000 – ₩14 600 000≈ $7 366 – $10 862 | 1 336 |
| 2016 | ₩10 900 000≈ $8 110 | ₩8 600 000 – ₩13 200 000≈ $6 398 – $9 821 | 1 477 |
| 2015 | ₩9 300 000≈ $6 919 | ₩7 500 000 – ₩11 800 000≈ $5 580 – $8 779 | 1 138 |
| 2014 | ₩7 490 000≈ $5 573 | ₩5 500 000 – ₩9 200 000≈ $4 092 – $6 845 | 452 |
| 2013 | ₩4 800 000≈ $3 571 | ₩3 900 000 – ₩5 500 000≈ $2 902 – $4 092 | 245 |
| 2012 | ₩4 290 000≈ $3 192 | ₩3 500 000 – ₩4 990 000≈ $2 604 – $3 713 | 187 |
| 2011 | ₩4 350 000≈ $3 236 | ₩3 800 000 – ₩5 420 000≈ $2 827 – $4 032 | 74 |
| 2010 | ₩4 200 000≈ $3 125 | ₩3 580 000 – ₩4 920 000≈ $2 664 – $3 660 | 32 |
Kia Carnival: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Kia Carnival din 2022?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 80 000 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 56 600 și 108 000 km.
- Cât de des are un Kia Carnival second-hand reparații de caroserie?
- 38 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 6,1 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Kia Carnival second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Kia Carnival din 2021 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩26 300 000 (≈ $19 567); jumătate dintre aceste mașini, între ₩22 600 000 (≈ $16 814) și ₩29 900 000 (≈ $22 246).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Kia Carnival?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (9,6 %), Scurgere de lichid de servodirecție (4,5 %), Scurgere de ulei de transmisie (1,6 %).
Alte modele Kia
- MorningVândut și sub numele PicantoMașini inspectate: 101 451 · 2004–2026
- K5Vândut și sub numele OptimaMașini inspectate: 83 170 · 2010–2026
- SorentoMașini inspectate: 82 925 · 2002–2026
- RayMașini inspectate: 71 984 · 2012–2026
- SportageMașini inspectate: 63 072 · 2005–2026
- K7Vândut și sub numele CadenzaMașini inspectate: 59 980 · 2010–2021
- K3Vândut și sub numele CeratoMașini inspectate: 49 304 · 2012–2024
- BongoVândut și sub numele K2500Mașini inspectate: 46 466 · 2004–2026
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026