Kia Mohave: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 2 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
Vândut și sub numele Borrego
- Mașini inspectate
- 19 702
- Kilometraj tipic pe an
- 16 100 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 27 %
- Reparații structurale
- 8,5 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩6 370 000 – ₩45 940 000
- ≈ $4 739 – $34 179
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 8 500 km | 3 300 – 15 600 | 413 |
| 1 | 2025 | 25 300 km | 15 400 – 37 500 | 1 185 |
| 2 | 2024 | 37 500 km | 25 300 – 56 400 | 2 536 |
| 3 | 2023 | 64 500 km | 42 800 – 93 700 | 2 507 |
| 4 | 2022 | 81 000 km | 57 100 – 112 000 | 2 774 |
| 5 | 2021 | 94 400 km | 69 200 – 127 000 | 2 358 |
| 6 | 2020 | 104 600 km | 80 600 – 137 400 | 1 621 |
| 7 | 2019 | 120 800 km | 91 300 – 159 800 | 1 315 |
| 8 | 2018 | 134 100 km | 100 500 – 173 900 | 1 256 |
| 9 | 2017 | 149 300 km | 114 300 – 190 300 | 1 110 |
| 10 | 2016 | 158 200 km | 121 900 – 205 500 | 829 |
| 11 | 2015 | 174 600 km | 132 300 – 215 300 | 819 |
| 12 | 2014 | 182 500 km | 141 400 – 230 700 | 724 |
| 13 | 2013 | 188 800 km | 149 400 – 236 800 | 440 |
| 14 | 2012 | 208 900 km | 166 800 – 257 600 | 309 |
| 15 | 2011 | 201 700 km | 160 200 – 257 300 | 156 |
| 16 | 2010 | 206 500 km | 156 300 – 271 000 | 87 |
| 17 | 2009 | 187 700 km | 153 400 – 272 600 | 59 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Kia Mohave de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 14 % | 4,9 % | 4 508 |
| 4–7 ani | 26 % | 7,6 % | 5 568 |
| 8–11 ani | 39 % | 12 % | 3 043 |
| 12 ani și peste | 48 % | 15 % | 1 582 |
| Toate vechimile | 27 % | 8,5 % | 14 701 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 8,4 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,9 % | 1,9 % | 6,5 % | 18 % | 23 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 4,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,5 % | 1,2 % | 3,0 % | 7,1 % | 12 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 3,8 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0,7 % | 2,1 % | 7,9 % | 14 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2024 | ₩45 940 000≈ $34 179 | ₩39 900 000 – ₩49 000 000≈ $29 686 – $36 456 | 98 |
| 2023 | ₩41 500 000≈ $30 876 | ₩36 400 000 – ₩46 020 000≈ $27 082 – $34 239 | 216 |
| 2022 | ₩36 050 000≈ $26 821 | ₩30 900 000 – ₩41 500 000≈ $22 990 – $30 876 | 584 |
| 2021 | ₩30 350 000≈ $22 580 | ₩26 800 000 – ₩34 900 000≈ $19 939 – $25 966 | 818 |
| 2020 | ₩28 000 000≈ $20 832 | ₩24 300 000 – ₩31 970 000≈ $18 079 – $23 786 | 527 |
| 2019 | ₩23 500 000≈ $17 484 | ₩18 650 000 – ₩28 750 000≈ $13 876 – $21 390 | 175 |
| 2018 | ₩16 800 000≈ $12 499 | ₩13 900 000 – ₩18 800 000≈ $10 342 – $13 987 | 316 |
| 2017 | ₩14 500 000≈ $10 788 | ₩11 900 000 – ₩16 700 000≈ $8 854 – $12 425 | 465 |
| 2016 | ₩13 990 000≈ $10 409 | ₩11 300 000 – ₩16 200 000≈ $8 407 – $12 053 | 179 |
| 2015 | ₩9 300 000≈ $6 919 | ₩7 920 000 – ₩11 500 000≈ $5 892 – $8 556 | 158 |
| 2014 | ₩8 300 000≈ $6 175 | ₩6 900 000 – ₩10 490 000≈ $5 134 – $7 805 | 237 |
| 2013 | ₩7 900 000≈ $5 878 | ₩6 410 000 – ₩9 500 000≈ $4 769 – $7 068 | 110 |
| 2012 | ₩6 900 000≈ $5 134 | ₩5 690 000 – ₩7 990 000≈ $4 233 – $5 945 | 97 |
| 2011 | ₩6 370 000≈ $4 739 | ₩4 990 000 – ₩8 390 000≈ $3 713 – $6 242 | 45 |
Kia Mohave: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Kia Mohave din 2022?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 81 000 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 57 100 și 112 000 km.
- Cât de des are un Kia Mohave second-hand reparații de caroserie?
- 27 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 8,5 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Kia Mohave second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Kia Mohave din 2021 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩30 350 000 (≈ $22 580); jumătate dintre aceste mașini, între ₩26 800 000 (≈ $19 939) și ₩34 900 000 (≈ $25 966).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Kia Mohave?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (8,4 %), Scurgere de ulei de transmisie (4,0 %), Scurgere de lichid de servodirecție (3,8 %).
Alte modele Kia
- CarnivalVândut și sub numele SedonaMașini inspectate: 115 552 · 2006–2026
- MorningVândut și sub numele PicantoMașini inspectate: 101 451 · 2004–2026
- K5Vândut și sub numele OptimaMașini inspectate: 83 170 · 2010–2026
- SorentoMașini inspectate: 82 925 · 2002–2026
- RayMașini inspectate: 71 984 · 2012–2026
- SportageMașini inspectate: 63 072 · 2005–2026
- K7Vândut și sub numele CadenzaMașini inspectate: 59 980 · 2010–2021
- K3Vândut și sub numele CeratoMașini inspectate: 49 304 · 2012–2024
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026