Kia Forte: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 2 octombrie 2018 până în 2 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 5 653
- Kilometraj tipic pe an
- 9 400 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 67 %
- Reparații structurale
- 23 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩3 490 000 – ₩4 200 000
- ≈ $2 597 – $3 125
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 6 | 2020 | 79 800 km | 57 900 – 99 100 | 157 |
| 7 | 2019 | 85 800 km | 64 300 – 109 100 | 416 |
| 8 | 2018 | 91 300 km | 70 000 – 113 000 | 656 |
| 9 | 2017 | 94 600 km | 71 500 – 119 600 | 1 026 |
| 10 | 2016 | 98 800 km | 75 700 – 127 100 | 1 176 |
| 11 | 2015 | 104 000 km | 80 100 – 133 700 | 971 |
| 12 | 2014 | 110 300 km | 80 500 – 139 000 | 623 |
| 13 | 2013 | 107 100 km | 81 700 – 138 300 | 393 |
| 14 | 2012 | 114 200 km | 77 700 – 143 200 | 249 |
| 15 | 2011 | 126 500 km | 92 200 – 151 200 | 147 |
| 16 | 2010 | 129 200 km | 92 700 – 171 200 | 58 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Kia Forte de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| 4–7 ani | 58 % | 17 % | 203 |
| 8–11 ani | 65 % | 23 % | 2 209 |
| 12 ani și peste | 71 % | 23 % | 1 208 |
| Toate vechimile | 67 % | 23 % | 3 621 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 29 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 3,5 % | 31 % | 30 % | 27 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 1,8 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,1 % | 2,0 % | 1,6 % | 2,3 % |
| Defect al direcției | 1,6 % | 0,5 % | 0,9 % | 3,1 % |
| Defect al planetarei sau al articulației homocinetice | 1,4 % | 1,0 % | 0,7 % | 3,1 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 1,2 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,1 % | 0,5 % | 1,4 % | 1,1 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2013 | ₩4 200 000≈ $3 125 | ₩3 720 000 – ₩4 500 000≈ $2 768 – $3 348 | 31 |
| 2012 | ₩3 900 000≈ $2 902 | ₩3 000 000 – ₩4 500 000≈ $2 232 – $3 348 | 40 |
| 2011 | ₩3 900 000≈ $2 902 | ₩3 000 000 – ₩4 500 000≈ $2 232 – $3 348 | 67 |
| 2010 | ₩3 490 000≈ $2 597 | ₩3 040 000 – ₩3 850 000≈ $2 262 – $2 864 | 35 |
Kia Forte: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Kia Forte din 2016?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 98 800 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 75 700 și 127 100 km.
- Cât de des are un Kia Forte second-hand reparații de caroserie?
- 67 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 23 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Kia Forte second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Kia Forte din 2011 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩3 900 000 (≈ $2 902); jumătate dintre aceste mașini, între ₩3 000 000 (≈ $2 232) și ₩4 500 000 (≈ $3 348).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Kia Forte?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (29 %), Scurgere de ulei de transmisie (1,8 %), Defect al direcției (1,6 %).
Alte modele Kia
- CarnivalVândut și sub numele SedonaMașini inspectate: 115 552 · 2006–2026
- MorningVândut și sub numele PicantoMașini inspectate: 101 451 · 2004–2026
- K5Vândut și sub numele OptimaMașini inspectate: 83 170 · 2010–2026
- SorentoMașini inspectate: 82 925 · 2002–2026
- RayMașini inspectate: 71 984 · 2012–2026
- SportageMașini inspectate: 63 072 · 2005–2026
- K7Vândut și sub numele CadenzaMașini inspectate: 59 980 · 2010–2021
- K3Vândut și sub numele CeratoMașini inspectate: 49 304 · 2012–2024
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026