BMW M3: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 18 noiembrie 2016 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 667
- Kilometraj tipic pe an
- 10 200 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 41 %
- Reparații structurale
- 11 %
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 7 200 km | 4 800 – 11 900 | 41 |
| 1 | 2025 | 10 400 km | 7 600 – 15 000 | 75 |
| 2 | 2024 | 28 300 km | 17 900 – 37 000 | 47 |
| 3 | 2023 | 41 800 km | 31 300 – 59 100 | 58 |
| 4 | 2022 | 47 600 km | 32 500 – 66 700 | 65 |
| 5 | 2021 | 66 500 km | 53 300 – 85 500 | 48 |
| 6 | 2020 | 77 000 km | 50 300 – 92 200 | 55 |
| 7 | 2019 | 87 400 km | 71 700 – 103 700 | 63 |
| 8 | 2018 | 92 700 km | 67 900 – 123 400 | 55 |
| 9 | 2017 | 107 800 km | 82 800 – 138 300 | 49 |
| 10 | 2016 | 108 900 km | 80 800 – 139 900 | 58 |
| 11 | 2015 | 122 800 km | 83 900 – 149 800 | 48 |
| 12 | 2014 | 140 000 km | 100 000 – 167 000 | 50 |
| 13 | 2013 | 133 400 km | 104 500 – 159 700 | 50 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte BMW M3 de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 14 % | 1,6 % | 186 |
| 4–7 ani | 33 % | 10 % | 154 |
| 8–11 ani | 51 % | 13 % | 169 |
| 12 ani și peste | 77 % | 24 % | 136 |
| Toate vechimile | 41 % | 11 % | 645 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 10 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,5 % | 0 % | 6,3 % | 12 % | 24 % |
BMW M3: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un BMW M3 din 2025?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 10 400 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 7 600 și 15 000 km.
- Cât de des are un BMW M3 second-hand reparații de caroserie?
- 41 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 11 % aveau reparații structurale.
- Ce probleme găsesc inspectorii la un BMW M3?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (10 %).
Alte modele BMW
- 5 SeriesMașini inspectate: 44 325 · 2004–2026
- 3 SeriesMașini inspectate: 22 776 · 2004–2026
- 7 SeriesMașini inspectate: 8 392 · 2004–2026
- X5Mașini inspectate: 7 887 · 2006–2026
- X6Mașini inspectate: 6 424 · 2009–2026
- X3Mașini inspectate: 6 239 · 2011–2026
- 1 SeriesMașini inspectate: 5 706 · 2009–2025
- 4 SeriesMașini inspectate: 5 501 · 2014–2026
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026