BMW 4 Series: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 8 septembrie 2015 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 5 501
- Kilometraj tipic pe an
- 12 300 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 37 %
- Reparații structurale
- 5,4 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩11 290 000 – ₩56 900 000
- ≈ $8 400 – $42 334
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 5 800 km | 4 300 – 9 800 | 225 |
| 1 | 2025 | 14 400 km | 8 200 – 23 000 | 473 |
| 2 | 2024 | 29 100 km | 19 100 – 40 600 | 530 |
| 3 | 2023 | 43 500 km | 29 100 – 58 100 | 666 |
| 4 | 2022 | 57 300 km | 41 100 – 77 800 | 773 |
| 5 | 2021 | 73 600 km | 55 400 – 96 000 | 933 |
| 6 | 2020 | 86 600 km | 65 600 – 109 900 | 787 |
| 7 | 2019 | 96 200 km | 72 000 – 121 000 | 740 |
| 8 | 2018 | 104 800 km | 78 400 – 133 300 | 599 |
| 9 | 2017 | 117 300 km | 90 000 – 146 500 | 426 |
| 10 | 2016 | 123 400 km | 94 700 – 153 700 | 325 |
| 11 | 2015 | 131 900 km | 104 300 – 165 800 | 190 |
| 12 | 2014 | 139 100 km | 100 000 – 174 300 | 68 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte BMW 4 Series de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 15 % | 3,0 % | 1 242 |
| 4–7 ani | 38 % | 5,9 % | 1 978 |
| 8–11 ani | 57 % | 7,1 % | 1 256 |
| 12 ani și peste | 53 % | 1,4 % | 70 |
| Toate vechimile | 37 % | 5,4 % | 4 546 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 2,9 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,4 % | 0 % | 3,4 % | 5,2 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2025 | ₩56 900 000≈ $42 334 | ₩53 500 000 – ₩62 600 000≈ $39 804 – $46 574 | 130 |
| 2024 | ₩53 650 000≈ $39 916 | ₩49 500 000 – ₩59 350 000≈ $36 828 – $44 156 | 114 |
| 2023 | ₩47 040 000≈ $34 998 | ₩44 920 000 – ₩53 120 000≈ $33 420 – $39 521 | 68 |
| 2022 | ₩44 900 000≈ $33 406 | ₩39 200 000 – ₩47 950 000≈ $29 165 – $35 675 | 107 |
| 2021 | ₩39 200 000≈ $29 165 | ₩34 820 000 – ₩43 500 000≈ $25 906 – $32 364 | 146 |
| 2020 | ₩21 950 000≈ $16 331 | ₩19 380 000 – ₩25 550 000≈ $14 419 – $19 009 | 96 |
| 2019 | ₩20 100 000≈ $14 954 | ₩18 080 000 – ₩24 650 000≈ $13 452 – $18 340 | 58 |
| 2018 | ₩18 900 000≈ $14 062 | ₩16 100 000 – ₩23 590 000≈ $11 978 – $17 551 | 201 |
| 2017 | ₩17 540 000≈ $13 050 | ₩15 750 000 – ₩20 550 000≈ $11 718 – $15 289 | 108 |
| 2016 | ₩14 990 000≈ $11 153 | ₩12 600 000 – ₩17 900 000≈ $9 374 – $13 318 | 149 |
| 2015 | ₩13 300 000≈ $9 895 | ₩10 970 000 – ₩17 050 000≈ $8 162 – $12 685 | 140 |
| 2014 | ₩11 290 000≈ $8 400 | ₩9 200 000 – ₩13 500 000≈ $6 845 – $10 044 | 69 |
BMW 4 Series: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un BMW 4 Series din 2021?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 73 600 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 55 400 și 96 000 km.
- Cât de des are un BMW 4 Series second-hand reparații de caroserie?
- 37 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 5,4 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un BMW 4 Series second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un BMW 4 Series din 2018 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩18 900 000 (≈ $14 062); jumătate dintre aceste mașini, între ₩16 100 000 (≈ $11 978) și ₩23 590 000 (≈ $17 551).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un BMW 4 Series?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (2,9 %).
Alte modele BMW
- 5 SeriesMașini inspectate: 44 325 · 2004–2026
- 3 SeriesMașini inspectate: 22 776 · 2004–2026
- 7 SeriesMașini inspectate: 8 392 · 2004–2026
- X5Mașini inspectate: 7 887 · 2006–2026
- X6Mașini inspectate: 6 424 · 2009–2026
- X3Mașini inspectate: 6 239 · 2011–2026
- 1 SeriesMașini inspectate: 5 706 · 2009–2025
- X4Mașini inspectate: 5 219 · 2015–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026