BMW 7 Series: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 29 iulie 2013 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 8 392
- Kilometraj tipic pe an
- 15 700 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 39 %
- Reparații structurale
- 5,2 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩7 400 000 – ₩125 000 000
- ≈ $5 506 – $93 000
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 7 500 km | 5 000 – 11 100 | 191 |
| 1 | 2025 | 15 400 km | 9 300 – 25 800 | 502 |
| 2 | 2024 | 39 600 km | 25 100 – 57 800 | 569 |
| 3 | 2023 | 63 000 km | 43 100 – 86 900 | 867 |
| 4 | 2022 | 83 100 km | 59 800 – 108 900 | 903 |
| 5 | 2021 | 96 700 km | 73 200 – 125 900 | 1 020 |
| 6 | 2020 | 115 900 km | 87 500 – 150 900 | 867 |
| 7 | 2019 | 130 800 km | 97 200 – 168 500 | 734 |
| 8 | 2018 | 142 300 km | 107 700 – 177 500 | 725 |
| 9 | 2017 | 152 700 km | 114 600 – 189 100 | 761 |
| 10 | 2016 | 161 400 km | 127 300 – 200 000 | 735 |
| 11 | 2015 | 168 100 km | 130 200 – 209 900 | 463 |
| 12 | 2014 | 164 300 km | 129 200 – 221 000 | 415 |
| 13 | 2013 | 178 100 km | 135 000 – 219 800 | 302 |
| 14 | 2012 | 166 400 km | 131 000 – 208 300 | 267 |
| 15 | 2011 | 165 400 km | 136 800 – 208 000 | 163 |
| 16 | 2010 | 166 500 km | 126 700 – 221 900 | 126 |
| 17 | 2009 | 174 200 km | 136 300 – 251 000 | 67 |
| 18 | 2008 | 189 000 km | 136 900 – 247 000 | 39 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte BMW 7 Series de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 14 % | 2,4 % | 1 496 |
| 4–7 ani | 35 % | 5,1 % | 2 536 |
| 8–11 ani | 51 % | 6,4 % | 2 090 |
| 12 ani și peste | 57 % | 6,9 % | 1 123 |
| Toate vechimile | 39 % | 5,2 % | 7 245 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 15 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 2,9 % | 0,7 % | 5,1 % | 23 % | 41 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 3,4 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,6 % | 0,1 % | 0,7 % | 4,6 % | 12 % |
| Defect al planetarei sau al articulației homocinetice | 2,2 % | 0,3 % | 3,0 % | 3,1 % | 1,5 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 1,7 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0 % | 0,6 % | 1,5 % | 6,7 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩125 000 000≈ $93 000 | ₩115 950 000 – ₩127 000 000≈ $86 267 – $94 488 | 51 |
| 2025 | ₩125 000 000≈ $93 000 | ₩114 500 000 – ₩139 000 000≈ $85 188 – $103 416 | 150 |
| 2024 | ₩108 500 000≈ $80 724 | ₩96 970 000 – ₩117 570 000≈ $72 146 – $87 472 | 108 |
| 2023 | ₩94 500 000≈ $70 308 | ₩87 800 000 – ₩108 000 000≈ $65 323 – $80 352 | 164 |
| 2022 | ₩62 900 000≈ $46 798 | ₩55 990 000 – ₩71 000 000≈ $41 657 – $52 824 | 173 |
| 2021 | ₩55 500 000≈ $41 292 | ₩49 900 000 – ₩61 520 000≈ $37 126 – $45 771 | 224 |
| 2020 | ₩50 750 000≈ $37 758 | ₩44 650 000 – ₩56 820 000≈ $33 220 – $42 274 | 216 |
| 2019 | ₩44 800 000≈ $33 331 | ₩37 500 000 – ₩49 900 000≈ $27 900 – $37 126 | 89 |
| 2018 | ₩31 750 000≈ $23 622 | ₩27 050 000 – ₩35 900 000≈ $20 125 – $26 710 | 178 |
| 2017 | ₩28 500 000≈ $21 204 | ₩24 900 000 – ₩33 900 000≈ $18 526 – $25 222 | 183 |
| 2016 | ₩24 750 000≈ $18 414 | ₩21 200 000 – ₩27 750 000≈ $15 773 – $20 646 | 248 |
| 2015 | ₩16 700 000≈ $12 425 | ₩13 940 000 – ₩20 490 000≈ $10 371 – $15 245 | 68 |
| 2014 | ₩11 940 000≈ $8 883 | ₩9 600 000 – ₩13 800 000≈ $7 142 – $10 267 | 54 |
| 2013 | ₩11 000 000≈ $8 184 | ₩9 580 000 – ₩13 350 000≈ $7 128 – $9 932 | 31 |
| 2012 | ₩8 500 000≈ $6 324 | ₩7 080 000 – ₩10 750 000≈ $5 268 – $7 998 | 54 |
| 2011 | ₩7 690 000≈ $5 721 | ₩6 600 000 – ₩8 500 000≈ $4 910 – $6 324 | 39 |
| 2010 | ₩7 400 000≈ $5 506 | ₩6 040 000 – ₩8 800 000≈ $4 494 – $6 547 | 30 |
BMW 7 Series: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un BMW 7 Series din 2021?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 96 700 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 73 200 și 125 900 km.
- Cât de des are un BMW 7 Series second-hand reparații de caroserie?
- 39 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 5,2 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un BMW 7 Series second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un BMW 7 Series din 2016 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩24 750 000 (≈ $18 414); jumătate dintre aceste mașini, între ₩21 200 000 (≈ $15 773) și ₩27 750 000 (≈ $20 646).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un BMW 7 Series?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (15 %), Scurgere de ulei de transmisie (3,4 %), Defect al planetarei sau al articulației homocinetice (2,2 %).
Alte modele BMW
- 5 SeriesMașini inspectate: 44 325 · 2004–2026
- 3 SeriesMașini inspectate: 22 776 · 2004–2026
- X5Mașini inspectate: 7 887 · 2006–2026
- X6Mașini inspectate: 6 424 · 2009–2026
- X3Mașini inspectate: 6 239 · 2011–2026
- 1 SeriesMașini inspectate: 5 706 · 2009–2025
- 4 SeriesMașini inspectate: 5 501 · 2014–2026
- X4Mașini inspectate: 5 219 · 2015–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026