BMW 5 Series: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 18 februarie 2012 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 44 325
- Kilometraj tipic pe an
- 13 500 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 34 %
- Reparații structurale
- 5,1 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩5 900 000 – ₩69 900 000
- ≈ $4 390 – $52 006
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 7 800 km | 5 000 – 11 000 | 1 140 |
| 1 | 2025 | 14 500 km | 9 100 – 23 200 | 3 145 |
| 2 | 2024 | 32 600 km | 21 900 – 46 400 | 3 782 |
| 3 | 2023 | 49 200 km | 34 600 – 68 100 | 4 804 |
| 4 | 2022 | 67 100 km | 47 500 – 90 200 | 5 568 |
| 5 | 2021 | 81 400 km | 59 200 – 106 100 | 5 196 |
| 6 | 2020 | 93 400 km | 70 500 – 123 200 | 4 516 |
| 7 | 2019 | 108 200 km | 81 800 – 141 100 | 4 506 |
| 8 | 2018 | 120 300 km | 92 900 – 156 400 | 4 179 |
| 9 | 2017 | 130 800 km | 100 600 – 167 200 | 3 483 |
| 10 | 2016 | 140 700 km | 105 700 – 178 100 | 2 704 |
| 11 | 2015 | 145 300 km | 111 100 – 184 600 | 2 084 |
| 12 | 2014 | 149 600 km | 113 800 – 185 800 | 1 501 |
| 13 | 2013 | 153 400 km | 117 300 – 191 000 | 1 038 |
| 14 | 2012 | 149 300 km | 113 100 – 189 300 | 674 |
| 15 | 2011 | 153 100 km | 117 300 – 188 700 | 367 |
| 16 | 2010 | 147 800 km | 105 400 – 186 100 | 133 |
| 17 | 2009 | 137 100 km | 104 000 – 163 000 | 73 |
| 18 | 2008 | 138 700 km | 100 700 – 159 800 | 54 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte BMW 5 Series de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 16 % | 2,8 % | 9 183 |
| 4–7 ani | 34 % | 5,4 % | 14 096 |
| 8–11 ani | 45 % | 6,7 % | 9 629 |
| 12 ani și peste | 53 % | 5,6 % | 3 260 |
| Toate vechimile | 34 % | 5,1 % | 36 168 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 9,1 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,6 % | 0,5 % | 4,6 % | 18 % | 33 % |
| Defect al planetarei sau al articulației homocinetice | 1,5 % | 0,1 % | 1,7 % | 2,3 % | 2,4 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 1,3 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,2 % | 0,1 % | 0,5 % | 2,3 % | 6,0 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩67 000 000≈ $49 848 | ₩58 900 000 – ₩77 500 000≈ $43 822 – $57 660 | 273 |
| 2025 | ₩69 900 000≈ $52 006 | ₩62 800 000 – ₩78 970 000≈ $46 723 – $58 754 | 906 |
| 2024 | ₩60 800 000≈ $45 235 | ₩54 900 000 – ₩68 990 000≈ $40 846 – $51 329 | 649 |
| 2023 | ₩44 900 000≈ $33 406 | ₩40 000 000 – ₩51 000 000≈ $29 760 – $37 944 | 859 |
| 2022 | ₩39 500 000≈ $29 388 | ₩35 900 000 – ₩43 900 000≈ $26 710 – $32 662 | 836 |
| 2021 | ₩37 000 000≈ $27 528 | ₩33 500 000 – ₩40 800 000≈ $24 924 – $30 355 | 743 |
| 2020 | ₩31 300 000≈ $23 287 | ₩27 900 000 – ₩34 900 000≈ $20 758 – $25 966 | 721 |
| 2019 | ₩25 900 000≈ $19 270 | ₩22 550 000 – ₩29 500 000≈ $16 777 – $21 948 | 639 |
| 2018 | ₩22 990 000≈ $17 105 | ₩19 900 000 – ₩26 400 000≈ $14 806 – $19 642 | 1 265 |
| 2017 | ₩21 990 000≈ $16 361 | ₩19 500 000 – ₩24 700 000≈ $14 508 – $18 377 | 904 |
| 2016 | ₩14 800 000≈ $11 011 | ₩12 900 000 – ₩16 900 000≈ $9 598 – $12 574 | 652 |
| 2015 | ₩11 990 000≈ $8 921 | ₩9 900 000 – ₩14 500 000≈ $7 366 – $10 788 | 388 |
| 2014 | ₩9 990 000≈ $7 433 | ₩8 700 000 – ₩12 580 000≈ $6 473 – $9 360 | 354 |
| 2013 | ₩7 990 000≈ $5 945 | ₩6 400 000 – ₩9 550 000≈ $4 762 – $7 105 | 317 |
| 2012 | ₩6 600 000≈ $4 910 | ₩5 400 000 – ₩8 500 000≈ $4 018 – $6 324 | 161 |
| 2011 | ₩6 450 000≈ $4 799 | ₩4 890 000 – ₩7 500 000≈ $3 638 – $5 580 | 150 |
| 2010 | ₩5 900 000≈ $4 390 | ₩4 500 000 – ₩8 750 000≈ $3 348 – $6 510 | 60 |
BMW 5 Series: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un BMW 5 Series din 2022?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 67 100 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 47 500 și 90 200 km.
- Cât de des are un BMW 5 Series second-hand reparații de caroserie?
- 34 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 5,1 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un BMW 5 Series second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un BMW 5 Series din 2018 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩22 990 000 (≈ $17 105); jumătate dintre aceste mașini, între ₩19 900 000 (≈ $14 806) și ₩26 400 000 (≈ $19 642).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un BMW 5 Series?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (9,1 %), Defect al planetarei sau al articulației homocinetice (1,5 %), Scurgere de ulei de transmisie (1,3 %).
Alte modele BMW
- 3 SeriesMașini inspectate: 22 776 · 2004–2026
- 7 SeriesMașini inspectate: 8 392 · 2004–2026
- X5Mașini inspectate: 7 887 · 2006–2026
- X6Mașini inspectate: 6 424 · 2009–2026
- X3Mașini inspectate: 6 239 · 2011–2026
- 1 SeriesMașini inspectate: 5 706 · 2009–2025
- 4 SeriesMașini inspectate: 5 501 · 2014–2026
- X4Mașini inspectate: 5 219 · 2015–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026