BMW 8 Series: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 10 aprilie 2020 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 471
- Kilometraj tipic pe an
- 11 700 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 21 %
- Reparații structurale
- 1,8 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩59 900 000 – ₩94 750 000
- ≈ $44 566 – $70 494
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 6 700 km | 4 400 – 10 100 | 43 |
| 1 | 2025 | 11 900 km | 8 200 – 21 000 | 109 |
| 2 | 2024 | 29 200 km | 21 100 – 40 100 | 98 |
| 3 | 2023 | 45 700 km | 30 000 – 64 000 | 100 |
| 4 | 2022 | 57 600 km | 39 500 – 79 500 | 85 |
| 5 | 2021 | 75 900 km | 58 400 – 107 100 | 69 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte BMW 8 Series de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 13 % | 1,0 % | 290 |
| 4–7 ani | 34 % | 3,1 % | 162 |
| Toate vechimile | 21 % | 1,8 % | 452 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani |
|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 1,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0,5 % | 2,4 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2025 | ₩94 750 000≈ $70 494 | ₩87 250 000 – ₩99 880 000≈ $64 914 – $74 311 | 30 |
| 2024 | ₩79 900 000≈ $59 446 | ₩76 150 000 – ₩87 450 000≈ $56 656 – $65 063 | 31 |
| 2023 | ₩79 500 000≈ $59 148 | ₩72 500 000 – ₩84 000 000≈ $53 940 – $62 496 | 41 |
| 2022 | ₩72 400 000≈ $53 866 | ₩67 900 000 – ₩76 950 000≈ $50 518 – $57 251 | 43 |
| 2021 | ₩59 900 000≈ $44 566 | ₩55 400 000 – ₩69 000 000≈ $41 218 – $51 336 | 37 |
BMW 8 Series: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un BMW 8 Series din 2025?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 11 900 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 8 200 și 21 000 km.
- Cât de des are un BMW 8 Series second-hand reparații de caroserie?
- 21 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 1,8 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un BMW 8 Series second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un BMW 8 Series din 2022 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩72 400 000 (≈ $53 866); jumătate dintre aceste mașini, între ₩67 900 000 (≈ $50 518) și ₩76 950 000 (≈ $57 251).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un BMW 8 Series?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (1,0 %).
Alte modele BMW
- 5 SeriesMașini inspectate: 44 325 · 2004–2026
- 3 SeriesMașini inspectate: 22 776 · 2004–2026
- 7 SeriesMașini inspectate: 8 392 · 2004–2026
- X5Mașini inspectate: 7 887 · 2006–2026
- X6Mașini inspectate: 6 424 · 2009–2026
- X3Mașini inspectate: 6 239 · 2011–2026
- 1 SeriesMașini inspectate: 5 706 · 2009–2025
- 4 SeriesMașini inspectate: 5 501 · 2014–2026
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026