SsangYong Tivoli: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 1 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 40 295
- Kilometraj tipic pe an
- 10 800 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 46 %
- Reparații structurale
- 9,3 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩6 800 000 – ₩19 000 000
- ≈ $5 059 – $14 136
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 6 900 km | 3 500 – 12 000 | 794 |
| 1 | 2025 | 15 400 km | 9 100 – 23 700 | 1 897 |
| 2 | 2024 | 28 100 km | 17 900 – 41 800 | 3 287 |
| 3 | 2023 | 41 900 km | 27 400 – 61 000 | 5 982 |
| 4 | 2022 | 52 300 km | 35 600 – 74 500 | 6 959 |
| 5 | 2021 | 61 100 km | 42 100 – 84 600 | 5 375 |
| 6 | 2020 | 68 600 km | 47 800 – 93 300 | 4 436 |
| 7 | 2019 | 78 400 km | 56 000 – 103 700 | 3 985 |
| 8 | 2018 | 86 100 km | 62 500 – 115 300 | 3 306 |
| 9 | 2017 | 93 800 km | 69 200 – 122 700 | 2 499 |
| 10 | 2016 | 103 200 km | 76 700 – 135 800 | 1 601 |
| 11 | 2015 | 109 100 km | 84 900 – 140 200 | 670 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte SsangYong Tivoli de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 31 % | 7,1 % | 5 605 |
| 4–7 ani | 46 % | 9,2 % | 11 274 |
| 8–11 ani | 63 % | 12 % | 5 380 |
| Toate vechimile | 46 % | 9,3 % | 22 259 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 6,1 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,4 % | 2,6 % | 7,0 % | 9,7 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2025 | ₩19 000 000≈ $14 136 | ₩17 900 000 – ₩19 980 000≈ $13 318 – $14 865 | 102 |
| 2024 | ₩18 500 000≈ $13 764 | ₩16 880 000 – ₩19 500 000≈ $12 559 – $14 508 | 192 |
| 2023 | ₩17 200 000≈ $12 797 | ₩15 500 000 – ₩18 500 000≈ $11 532 – $13 764 | 144 |
| 2022 | ₩14 300 000≈ $10 639 | ₩12 900 000 – ₩15 500 000≈ $9 598 – $11 532 | 677 |
| 2021 | ₩13 300 000≈ $9 895 | ₩11 900 000 – ₩14 700 000≈ $8 854 – $10 937 | 605 |
| 2020 | ₩12 700 000≈ $9 449 | ₩11 200 000 – ₩13 900 000≈ $8 333 – $10 342 | 627 |
| 2019 | ₩10 700 000≈ $7 961 | ₩9 300 000 – ₩11 900 000≈ $6 919 – $8 854 | 841 |
| 2018 | ₩9 440 000≈ $7 023 | ₩7 900 000 – ₩10 700 000≈ $5 878 – $7 961 | 1 107 |
| 2017 | ₩8 400 000≈ $6 250 | ₩6 990 000 – ₩9 600 000≈ $5 201 – $7 142 | 1 135 |
| 2016 | ₩6 900 000≈ $5 134 | ₩5 790 000 – ₩8 300 000≈ $4 308 – $6 175 | 1 232 |
| 2015 | ₩6 800 000≈ $5 059 | ₩5 500 000 – ₩7 900 000≈ $4 092 – $5 878 | 701 |
SsangYong Tivoli: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un SsangYong Tivoli din 2022?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 52 300 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 35 600 și 74 500 km.
- Cât de des are un SsangYong Tivoli second-hand reparații de caroserie?
- 46 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 9,3 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un SsangYong Tivoli second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un SsangYong Tivoli din 2016 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩6 900 000 (≈ $5 134); jumătate dintre aceste mașini, între ₩5 790 000 (≈ $4 308) și ₩8 300 000 (≈ $6 175).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un SsangYong Tivoli?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (6,1 %).
Alte modele SsangYong
- KorandoMașini inspectate: 17 615 · 2002–2024
- Rexton SportsMașini inspectate: 16 207 · 2018–2025
- RextonMașini inspectate: 14 868 · 2002–2025
- Korando SportsMașini inspectate: 10 772 · 2012–2018
- TorresMașini inspectate: 5 701 · 2022–2026
- Korando TurismoMașini inspectate: 4 728 · 2013–2019
- ChairmanMașini inspectate: 2 956 · 2004–2017
- Actyon SportsMașini inspectate: 1 465 · 2006–2011
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026