SsangYong Korando Sports: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 2 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 10 772
- Kilometraj tipic pe an
- 14 700 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 42 %
- Reparații structurale
- 13 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩4 500 000 – ₩10 700 000
- ≈ $3 348 – $7 961
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2025 | 28 800 km | 17 700 – 46 500 | 111 |
| 2 | 2024 | 44 800 km | 31 800 – 63 500 | 433 |
| 3 | 2023 | 58 200 km | 39 300 – 80 800 | 797 |
| 4 | 2022 | 75 900 km | 52 700 – 107 500 | 1 125 |
| 5 | 2021 | 86 200 km | 60 700 – 118 900 | 1 335 |
| 6 | 2020 | 99 400 km | 71 000 – 135 400 | 1 419 |
| 7 | 2019 | 110 700 km | 82 000 – 153 700 | 1 385 |
| 8 | 2018 | 122 400 km | 89 600 – 162 700 | 1 262 |
| 9 | 2017 | 131 300 km | 94 800 – 176 400 | 1 062 |
| 10 | 2016 | 133 800 km | 98 700 – 178 400 | 829 |
| 11 | 2015 | 144 700 km | 108 100 – 187 400 | 510 |
| 12 | 2014 | 144 600 km | 114 500 – 186 700 | 329 |
| 13 | 2013 | 152 200 km | 112 400 – 187 900 | 169 |
| 14 | 2012 | 141 400 km | 112 400 – 188 400 | 68 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte SsangYong Korando Sports de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 24 % | 8,2 % | 767 |
| 4–7 ani | 39 % | 12 % | 3 587 |
| 8–11 ani | 49 % | 15 % | 2 930 |
| 12 ani și peste | 57 % | 10 % | 512 |
| Toate vechimile | 42 % | 13 % | 7 796 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 16 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,2 % | 7,2 % | 16 % | 18 % | 20 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 5,2 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 2,6 % | 5,2 % | 5,9 % | 4,7 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 4,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0,7 % | 2,8 % | 6,5 % | 7,7 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2018 | ₩10 700 000≈ $7 961 | ₩9 500 000 – ₩11 800 000≈ $7 068 – $8 779 | 41 |
| 2017 | ₩9 900 000≈ $7 366 | ₩8 500 000 – ₩11 700 000≈ $6 324 – $8 705 | 145 |
| 2016 | ₩7 500 000≈ $5 580 | ₩6 300 000 – ₩9 500 000≈ $4 687 – $7 068 | 209 |
| 2015 | ₩6 550 000≈ $4 873 | ₩5 320 000 – ₩7 960 000≈ $3 958 – $5 922 | 146 |
| 2014 | ₩5 700 000≈ $4 241 | ₩4 700 000 – ₩6 900 000≈ $3 497 – $5 134 | 175 |
| 2013 | ₩5 000 000≈ $3 720 | ₩4 220 000 – ₩6 200 000≈ $3 140 – $4 613 | 94 |
| 2012 | ₩4 500 000≈ $3 348 | ₩3 600 000 – ₩5 250 000≈ $2 678 – $3 906 | 77 |
SsangYong Korando Sports: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un SsangYong Korando Sports din 2020?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 99 400 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 71 000 și 135 400 km.
- Cât de des are un SsangYong Korando Sports second-hand reparații de caroserie?
- 42 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 13 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un SsangYong Korando Sports second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un SsangYong Korando Sports din 2016 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩7 500 000 (≈ $5 580); jumătate dintre aceste mașini, între ₩6 300 000 (≈ $4 687) și ₩9 500 000 (≈ $7 068).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un SsangYong Korando Sports?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (16 %), Scurgere de ulei de transmisie (5,2 %), Scurgere de lichid de servodirecție (4,0 %).
Alte modele SsangYong
- TivoliMașini inspectate: 40 295 · 2015–2026
- KorandoMașini inspectate: 17 615 · 2002–2024
- Rexton SportsMașini inspectate: 16 207 · 2018–2025
- RextonMașini inspectate: 14 868 · 2002–2025
- TorresMașini inspectate: 5 701 · 2022–2026
- Korando TurismoMașini inspectate: 4 728 · 2013–2019
- ChairmanMașini inspectate: 2 956 · 2004–2017
- Actyon SportsMașini inspectate: 1 465 · 2006–2011
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026