SsangYong Korando Turismo: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 2 octombrie 2018 până în 2 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 4 728
- Kilometraj tipic pe an
- 14 800 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 44 %
- Reparații structurale
- 13 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩4 400 000 – ₩9 900 000
- ≈ $3 274 – $7 366
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2025 | 19 900 km | 13 600 – 34 500 | 72 |
| 2 | 2024 | 40 900 km | 27 400 – 57 500 | 171 |
| 3 | 2023 | 55 700 km | 39 900 – 79 900 | 320 |
| 4 | 2022 | 67 800 km | 50 100 – 96 800 | 499 |
| 5 | 2021 | 84 600 km | 63 900 – 110 500 | 710 |
| 6 | 2020 | 99 400 km | 75 900 – 133 100 | 725 |
| 7 | 2019 | 112 300 km | 83 000 – 150 400 | 663 |
| 8 | 2018 | 124 100 km | 94 100 – 165 000 | 557 |
| 9 | 2017 | 140 300 km | 103 000 – 185 800 | 516 |
| 10 | 2016 | 147 100 km | 108 600 – 187 100 | 368 |
| 11 | 2015 | 149 600 km | 116 100 – 180 000 | 258 |
| 12 | 2014 | 156 000 km | 130 100 – 183 600 | 112 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte SsangYong Korando Turismo de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 28 % | 10 % | 293 |
| 4–7 ani | 40 % | 12 % | 1 565 |
| 8–11 ani | 50 % | 14 % | 1 410 |
| 12 ani și peste | 63 % | 14 % | 127 |
| Toate vechimile | 44 % | 13 % | 3 395 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 17 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,8 % | 9,1 % | 18 % | 18 % | 12 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 5,7 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,9 % | 3,7 % | 5,2 % | 6,9 % | 3,0 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 2,4 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0,3 % | 1,8 % | 3,8 % | 0 % |
| Defect al planetarei sau al articulației homocinetice | 1,1 % | 1,4 % | 0,5 % | 1,8 % | 3,0 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2018 | ₩9 900 000≈ $7 366 | ₩7 000 000 – ₩11 990 000≈ $5 208 – $8 921 | 53 |
| 2017 | ₩7 700 000≈ $5 729 | ₩5 580 000 – ₩9 600 000≈ $4 152 – $7 142 | 54 |
| 2016 | ₩6 600 000≈ $4 910 | ₩5 550 000 – ₩7 850 000≈ $4 129 – $5 840 | 95 |
| 2015 | ₩5 200 000≈ $3 869 | ₩4 150 000 – ₩6 500 000≈ $3 088 – $4 836 | 79 |
| 2014 | ₩4 400 000≈ $3 274 | ₩3 390 000 – ₩5 500 000≈ $2 522 – $4 092 | 100 |
SsangYong Korando Turismo: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un SsangYong Korando Turismo din 2020?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 99 400 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 75 900 și 133 100 km.
- Cât de des are un SsangYong Korando Turismo second-hand reparații de caroserie?
- 44 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 13 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un SsangYong Korando Turismo second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un SsangYong Korando Turismo din 2014 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩4 400 000 (≈ $3 274); jumătate dintre aceste mașini, între ₩3 390 000 (≈ $2 522) și ₩5 500 000 (≈ $4 092).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un SsangYong Korando Turismo?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (17 %), Scurgere de ulei de transmisie (5,7 %), Scurgere de lichid de servodirecție (2,4 %).
Alte modele SsangYong
- TivoliMașini inspectate: 40 295 · 2015–2026
- KorandoMașini inspectate: 17 615 · 2002–2024
- Rexton SportsMașini inspectate: 16 207 · 2018–2025
- RextonMașini inspectate: 14 868 · 2002–2025
- Korando SportsMașini inspectate: 10 772 · 2012–2018
- TorresMașini inspectate: 5 701 · 2022–2026
- ChairmanMașini inspectate: 2 956 · 2004–2017
- Actyon SportsMașini inspectate: 1 465 · 2006–2011
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026