Hyundai Veracruz: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 5 octombrie 2018 până în 2 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 4 490
- Kilometraj tipic pe an
- 15 300 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 46 %
- Reparații structurale
- 9,0 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩5 500 000 – ₩10 900 000
- ≈ $4 092 – $8 110
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 4 | 2022 | 83 500 km | 54 500 – 115 400 | 86 |
| 5 | 2021 | 106 500 km | 80 300 – 142 600 | 176 |
| 6 | 2020 | 119 700 km | 89 600 – 162 600 | 195 |
| 7 | 2019 | 131 000 km | 98 500 – 169 300 | 266 |
| 8 | 2018 | 147 200 km | 110 900 – 185 200 | 353 |
| 9 | 2017 | 156 200 km | 117 600 – 199 300 | 441 |
| 10 | 2016 | 166 600 km | 125 300 – 211 000 | 587 |
| 11 | 2015 | 182 500 km | 136 700 – 227 500 | 647 |
| 12 | 2014 | 179 300 km | 138 700 – 228 900 | 600 |
| 13 | 2013 | 191 900 km | 151 500 – 244 600 | 534 |
| 14 | 2012 | 185 700 km | 137 000 – 242 000 | 408 |
| 15 | 2011 | 187 500 km | 149 500 – 235 300 | 255 |
| 16 | 2010 | 185 400 km | 148 200 – 243 300 | 131 |
| 17 | 2009 | 189 600 km | 151 800 – 256 800 | 82 |
| 18 | 2008 | 205 600 km | 169 700 – 269 700 | 44 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Hyundai Veracruz de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| 4–7 ani | 34 % | 8,3 % | 385 |
| 8–11 ani | 43 % | 7,7 % | 1 504 |
| 12 ani și peste | 50 % | 10 % | 1 783 |
| Toate vechimile | 46 % | 9,0 % | 3 672 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 27 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,4 % | 20 % | 25 % | 32 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 13 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,7 % | 8,5 % | 13 % | 14 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 3,9 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,2 % | 2,6 % | 4,2 % | 4,0 % |
| Defect al planetarei sau al articulației homocinetice | 3,2 % | 0,5 % | 2,4 % | 4,7 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2015 | ₩10 900 000≈ $8 110 | ₩9 000 000 – ₩13 420 000≈ $6 696 – $9 984 | 92 |
| 2014 | ₩9 900 000≈ $7 366 | ₩7 700 000 – ₩12 800 000≈ $5 729 – $9 523 | 69 |
| 2013 | ₩8 000 000≈ $5 952 | ₩6 450 000 – ₩9 650 000≈ $4 799 – $7 180 | 31 |
| 2012 | ₩7 700 000≈ $5 729 | ₩6 500 000 – ₩8 970 000≈ $4 836 – $6 674 | 54 |
| 2011 | ₩6 900 000≈ $5 134 | ₩6 340 000 – ₩9 600 000≈ $4 717 – $7 142 | 47 |
| 2010 | ₩5 500 000≈ $4 092 | ₩4 700 000 – ₩6 920 000≈ $3 497 – $5 148 | 36 |
Hyundai Veracruz: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Hyundai Veracruz din 2015?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 182 500 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 136 700 și 227 500 km.
- Cât de des are un Hyundai Veracruz second-hand reparații de caroserie?
- 46 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 9,0 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Hyundai Veracruz second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Hyundai Veracruz din 2015 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩10 900 000 (≈ $8 110); jumătate dintre aceste mașini, între ₩9 000 000 (≈ $6 696) și ₩13 420 000 (≈ $9 984).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Hyundai Veracruz?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (27 %), Scurgere de lichid de servodirecție (13 %), Scurgere de ulei de transmisie (3,9 %).
Alte modele Hyundai
- GrandeurVândut și sub numele AzeraMașini inspectate: 156 707 · 2004–2026
- AvanteVândut și sub numele ElantraMașini inspectate: 126 815 · 2001–2026
- SonataMașini inspectate: 101 714 · 2003–2026
- Santa FeMașini inspectate: 77 793 · 2002–2026
- PorterVândut și sub numele H100Mașini inspectate: 67 941 · 2004–2026
- TucsonMașini inspectate: 53 447 · 2004–2026
- Grand StarexVândut și sub numele H-1Mașini inspectate: 49 394 · 2008–2021
- PalisadeMașini inspectate: 32 317 · 2019–2026
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026