Hyundai Santa Fe: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 2 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 77 793
- Kilometraj tipic pe an
- 14 100 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 38 %
- Reparații structurale
- 5,8 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩3 900 000 – ₩42 650 000
- ≈ $2 902 – $31 732
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 9 300 km | 4 700 – 16 200 | 1 660 |
| 1 | 2025 | 24 000 km | 15 100 – 35 100 | 5 439 |
| 2 | 2024 | 34 000 km | 22 700 – 50 300 | 7 786 |
| 3 | 2023 | 58 000 km | 39 600 – 82 200 | 8 765 |
| 4 | 2022 | 72 200 km | 51 900 – 98 100 | 9 854 |
| 5 | 2021 | 82 200 km | 60 300 – 107 500 | 8 075 |
| 6 | 2020 | 93 700 km | 70 700 – 120 400 | 6 777 |
| 7 | 2019 | 106 500 km | 82 000 – 136 400 | 6 119 |
| 8 | 2018 | 114 400 km | 88 500 – 146 800 | 4 794 |
| 9 | 2017 | 124 800 km | 98 300 – 157 800 | 4 052 |
| 10 | 2016 | 134 400 km | 104 300 – 169 900 | 3 784 |
| 11 | 2015 | 140 400 km | 110 400 – 176 500 | 3 016 |
| 12 | 2014 | 148 900 km | 117 900 – 185 800 | 2 184 |
| 13 | 2013 | 155 400 km | 120 800 – 191 400 | 1 683 |
| 14 | 2012 | 164 800 km | 132 700 – 201 200 | 913 |
| 15 | 2011 | 169 300 km | 132 000 – 213 700 | 570 |
| 16 | 2010 | 190 100 km | 137 800 – 228 200 | 288 |
| 17 | 2009 | 170 800 km | 123 500 – 219 400 | 206 |
| 18 | 2008 | 181 200 km | 134 700 – 232 300 | 104 |
| 19 | 2007 | 180 900 km | 139 400 – 242 600 | 43 |
| 20 | 2006 | 180 900 km | 132 700 – 203 900 | 31 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Hyundai Santa Fe de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 21 % | 3,9 % | 14 579 |
| 4–7 ani | 39 % | 5,4 % | 18 665 |
| 8–11 ani | 51 % | 6,9 % | 11 522 |
| 12 ani și peste | 55 % | 9,9 % | 5 195 |
| Toate vechimile | 38 % | 5,8 % | 49 961 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 11 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,7 % | 2,0 % | 6,7 % | 17 % | 45 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 3,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0 % | 0,4 % | 4,2 % | 21 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 1,6 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,2 % | 0,6 % | 0,8 % | 2,0 % | 7,8 % |
| Defect al planetarei sau al articulației homocinetice | 1,2 % | 0,4 % | 0,4 % | 1,2 % | 7,1 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩42 650 000≈ $31 732 | ₩38 020 000 – ₩45 970 000≈ $28 287 – $34 202 | 98 |
| 2025 | ₩38 500 000≈ $28 644 | ₩35 800 000 – ₩41 900 000≈ $26 635 – $31 174 | 518 |
| 2024 | ₩37 900 000≈ $28 198 | ₩34 900 000 – ₩40 500 000≈ $25 966 – $30 132 | 1 939 |
| 2023 | ₩32 900 000≈ $24 478 | ₩28 500 000 – ₩37 500 000≈ $21 204 – $27 900 | 1 226 |
| 2022 | ₩26 300 000≈ $19 567 | ₩23 500 000 – ₩29 200 000≈ $17 484 – $21 725 | 967 |
| 2021 | ₩23 880 000≈ $17 767 | ₩21 000 000 – ₩26 620 000≈ $15 624 – $19 805 | 1 520 |
| 2020 | ₩21 600 000≈ $16 070 | ₩19 500 000 – ₩23 900 000≈ $14 508 – $17 782 | 1 361 |
| 2019 | ₩19 000 000≈ $14 136 | ₩16 900 000 – ₩21 500 000≈ $12 574 – $15 996 | 1 789 |
| 2018 | ₩16 800 000≈ $12 499 | ₩14 490 000 – ₩19 500 000≈ $10 781 – $14 508 | 1 196 |
| 2017 | ₩13 300 000≈ $9 895 | ₩11 700 000 – ₩14 700 000≈ $8 705 – $10 937 | 528 |
| 2016 | ₩11 800 000≈ $8 779 | ₩9 900 000 – ₩13 400 000≈ $7 366 – $9 970 | 1 111 |
| 2015 | ₩9 890 000≈ $7 358 | ₩8 300 000 – ₩11 500 000≈ $6 175 – $8 556 | 1 073 |
| 2014 | ₩8 900 000≈ $6 622 | ₩7 380 000 – ₩10 200 000≈ $5 491 – $7 589 | 560 |
| 2013 | ₩7 780 000≈ $5 788 | ₩6 400 000 – ₩9 100 000≈ $4 762 – $6 770 | 718 |
| 2012 | ₩6 900 000≈ $5 134 | ₩5 500 000 – ₩8 500 000≈ $4 092 – $6 324 | 287 |
| 2011 | ₩4 500 000≈ $3 348 | ₩3 800 000 – ₩5 000 000≈ $2 827 – $3 720 | 121 |
| 2010 | ₩3 900 000≈ $2 902 | ₩3 380 000 – ₩4 500 000≈ $2 515 – $3 348 | 60 |
| 2009 | ₩3 900 000≈ $2 902 | ₩3 500 000 – ₩4 500 000≈ $2 604 – $3 348 | 35 |
Hyundai Santa Fe: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Hyundai Santa Fe din 2022?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 72 200 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 51 900 și 98 100 km.
- Cât de des are un Hyundai Santa Fe second-hand reparații de caroserie?
- 38 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 5,8 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Hyundai Santa Fe second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Hyundai Santa Fe din 2024 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩37 900 000 (≈ $28 198); jumătate dintre aceste mașini, între ₩34 900 000 (≈ $25 966) și ₩40 500 000 (≈ $30 132).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Hyundai Santa Fe?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (11 %), Scurgere de lichid de servodirecție (3,0 %), Scurgere de ulei de transmisie (1,6 %).
Alte modele Hyundai
- GrandeurVândut și sub numele AzeraMașini inspectate: 156 707 · 2004–2026
- AvanteVândut și sub numele ElantraMașini inspectate: 126 815 · 2001–2026
- SonataMașini inspectate: 101 714 · 2003–2026
- PorterVândut și sub numele H100Mașini inspectate: 67 941 · 2004–2026
- TucsonMașini inspectate: 53 447 · 2004–2026
- Grand StarexVândut și sub numele H-1Mașini inspectate: 49 394 · 2008–2021
- PalisadeMașini inspectate: 32 317 · 2019–2026
- GenesisMașini inspectate: 23 271 · 2008–2016
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026