Hyundai Grand Starex: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 17 decembrie 2015 până în 3 noiembrie 2026
Vândut și sub numele H-1
- Mașini inspectate
- 49 394
- Kilometraj tipic pe an
- 15 200 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 52 %
- Reparații structurale
- 9,6 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩5 800 000 – ₩17 100 000
- ≈ $4 315 – $12 722
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 11 300 km | 5 000 – 20 500 | 498 |
| 1 | 2025 | 23 800 km | 14 200 – 37 300 | 1 386 |
| 2 | 2024 | 42 200 km | 25 700 – 64 400 | 2 823 |
| 3 | 2023 | 60 800 km | 39 700 – 88 300 | 4 764 |
| 4 | 2022 | 75 000 km | 48 500 – 108 000 | 5 758 |
| 5 | 2021 | 86 700 km | 56 400 – 125 800 | 5 403 |
| 6 | 2020 | 100 700 km | 68 500 – 142 200 | 4 855 |
| 7 | 2019 | 119 300 km | 82 200 – 164 500 | 4 272 |
| 8 | 2018 | 133 000 km | 92 200 – 181 900 | 4 201 |
| 9 | 2017 | 144 400 km | 103 800 – 192 600 | 3 833 |
| 10 | 2016 | 154 600 km | 109 900 – 202 100 | 3 368 |
| 11 | 2015 | 161 700 km | 114 000 – 207 600 | 2 873 |
| 12 | 2014 | 168 200 km | 123 300 – 216 500 | 2 041 |
| 13 | 2013 | 167 400 km | 124 700 – 213 500 | 1 357 |
| 14 | 2012 | 164 400 km | 124 900 – 215 400 | 829 |
| 15 | 2011 | 154 000 km | 117 800 – 213 400 | 489 |
| 16 | 2010 | 162 900 km | 122 300 – 207 200 | 210 |
| 17 | 2009 | 158 500 km | 112 800 – 205 700 | 98 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Hyundai Grand Starex de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 28 % | 5,0 % | 6 567 |
| 4–7 ani | 47 % | 8,0 % | 15 664 |
| 8–11 ani | 63 % | 12 % | 12 347 |
| 12 ani și peste | 72 % | 15 % | 4 576 |
| Toate vechimile | 52 % | 9,6 % | 39 154 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 20 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 2,8 % | 3,3 % | 14 % | 34 % | 35 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 3,6 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0,5 % | 2,1 % | 6,0 % | 8,5 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 3,0 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,4 % | 0,7 % | 2,0 % | 4,8 % | 6,1 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2021 | ₩17 100 000≈ $12 722 | ₩15 700 000 – ₩19 420 000≈ $11 681 – $14 448 | 492 |
| 2020 | ₩16 990 000≈ $12 641 | ₩14 970 000 – ₩19 900 000≈ $11 138 – $14 806 | 608 |
| 2019 | ₩14 990 000≈ $11 153 | ₩12 890 000 – ₩18 000 000≈ $9 590 – $13 392 | 1 077 |
| 2018 | ₩13 900 000≈ $10 342 | ₩11 200 000 – ₩16 470 000≈ $8 333 – $12 254 | 942 |
| 2017 | ₩10 590 000≈ $7 879 | ₩8 800 000 – ₩12 500 000≈ $6 547 – $9 300 | 836 |
| 2016 | ₩9 200 000≈ $6 845 | ₩7 500 000 – ₩11 070 000≈ $5 580 – $8 236 | 718 |
| 2015 | ₩8 300 000≈ $6 175 | ₩6 890 000 – ₩10 000 000≈ $5 126 – $7 440 | 630 |
| 2014 | ₩7 800 000≈ $5 803 | ₩6 290 000 – ₩9 200 000≈ $4 680 – $6 845 | 425 |
| 2013 | ₩7 300 000≈ $5 431 | ₩5 800 000 – ₩8 700 000≈ $4 315 – $6 473 | 260 |
| 2012 | ₩6 500 000≈ $4 836 | ₩5 500 000 – ₩7 590 000≈ $4 092 – $5 647 | 237 |
| 2011 | ₩6 300 000≈ $4 687 | ₩5 000 000 – ₩7 500 000≈ $3 720 – $5 580 | 197 |
| 2010 | ₩5 800 000≈ $4 315 | ₩4 600 000 – ₩6 900 000≈ $3 422 – $5 134 | 101 |
| 2009 | ₩5 800 000≈ $4 315 | ₩4 480 000 – ₩7 020 000≈ $3 333 – $5 223 | 52 |
| 2008 | ₩5 800 000≈ $4 315 | ₩4 940 000 – ₩6 630 000≈ $3 675 – $4 933 | 31 |
Hyundai Grand Starex: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Hyundai Grand Starex din 2022?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 75 000 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 48 500 și 108 000 km.
- Cât de des are un Hyundai Grand Starex second-hand reparații de caroserie?
- 52 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 9,6 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Hyundai Grand Starex second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Hyundai Grand Starex din 2019 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩14 990 000 (≈ $11 153); jumătate dintre aceste mașini, între ₩12 890 000 (≈ $9 590) și ₩18 000 000 (≈ $13 392).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Hyundai Grand Starex?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (20 %), Scurgere de lichid de servodirecție (3,6 %), Scurgere de ulei de transmisie (3,0 %).
Alte modele Hyundai
- GrandeurVândut și sub numele AzeraMașini inspectate: 156 707 · 2004–2026
- AvanteVândut și sub numele ElantraMașini inspectate: 126 815 · 2001–2026
- SonataMașini inspectate: 101 714 · 2003–2026
- Santa FeMașini inspectate: 77 793 · 2002–2026
- PorterVândut și sub numele H100Mașini inspectate: 67 941 · 2004–2026
- TucsonMașini inspectate: 53 447 · 2004–2026
- PalisadeMașini inspectate: 32 317 · 2019–2026
- GenesisMașini inspectate: 23 271 · 2008–2016
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026