VINLID

Hyundai Venue: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea

Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.

Inspecții din 19 septembrie 2019 până în 3 noiembrie 2026

Mașini inspectate
6 537
Kilometraj tipic pe an
9 900 km
Panouri exterioare reparate sau înlocuite
32 %
Reparații structurale
7,1 %
Prețuri de vânzare tipice
₩14 300 000 – ₩21 600 000
≈ $10 639 – $16 070

Kilometraj în funcție de vechime

Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.

Vechime, aniAnul modeluluiKilometraj tipicJumătate dintre mașiniMașini
020266 200 km
2 700 – 11 300
366
1202512 800 km
7 300 – 21 000
715
2202423 000 km
14 400 – 35 300
853
3202338 100 km
24 300 – 57 800
1 190
4202244 800 km
31 100 – 67 100
1 254
5202155 500 km
36 700 – 77 500
1 088
6202062 500 km
42 900 – 85 400
610
7201971 800 km
55 300 – 94 700
138

Este normal acest kilometraj?

Compară kilometrajul unei mașini cu alte Hyundai Venue de aceeași vechime.

Reparații de caroserie găsite la inspecție

Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.

Vechimea mașiniiPanouri exterioareStructurăMașini
Până la 3 ani23 %5,9 %1 819
4–7 ani43 %8,5 %1 588
Toate vechimile32 %7,1 %3 407

Ce găsesc cel mai des inspectorii

Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.

ProblemăToate vechimilePână la 3 ani4–7 ani
Scurgere de ulei de motor4,5 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 2,1 %2,4 %8,3 %

Prețuri de vânzare în Coreea

Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.

Anul modeluluiPreț tipicJumătate dintre mașiniMașini
2026₩21 600 000≈ $‪16 070‬₩20 900 000 – ₩22 500 000≈ $15 550 – $16 74057
2025₩21 400 000≈ $‪15 922‬₩20 500 000 – ₩22 400 000≈ $15 252 – $16 66693
2024₩20 100 000≈ $‪14 954‬₩19 500 000 – ₩21 400 000≈ $14 508 – $15 92271
2023₩19 800 000≈ $‪14 731‬₩18 500 000 – ₩21 600 000≈ $13 764 – $16 070120
2022₩17 480 000≈ $‪13 005‬₩16 080 000 – ₩19 500 000≈ $11 964 – $14 508236
2021₩16 000 000≈ $‪11 904‬₩14 700 000 – ₩17 480 000≈ $10 937 – $13 005294
2020₩14 500 000≈ $‪10 788‬₩13 200 000 – ₩15 800 000≈ $9 821 – $11 755613
2019₩14 300 000≈ $‪10 639‬₩12 900 000 – ₩15 200 000≈ $9 598 – $11 309154

Hyundai Venue: întrebări și răspunsuri

Ce kilometraj este normal pentru un Hyundai Venue din 2022?
Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 44 800 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 31 100 și 67 100 km.
Cât de des are un Hyundai Venue second-hand reparații de caroserie?
32 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 7,1 % aveau reparații structurale.
Cât costă un Hyundai Venue second-hand în Coreea?
În ultimul an, un Hyundai Venue din 2020 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩14 500 000 (≈ $10 788); jumătate dintre aceste mașini, între ₩13 200 000 (≈ $9 821) și ₩15 800 000 (≈ $11 755).
Ce probleme găsesc inspectorii la un Hyundai Venue?
Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (4,5 %).

Alte modele Hyundai

Toate modelele Hyundai

Verifici o mașină anume?

Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.

NHTSASSL Secure

Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026