Hyundai Maxcruz: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 4 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 5 751
- Kilometraj tipic pe an
- 14 600 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 42 %
- Reparații structurale
- 5,1 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩9 000 000 – ₩15 900 000
- ≈ $6 696 – $11 830
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2025 | 32 500 km | 21 700 – 42 900 | 63 |
| 2 | 2024 | 43 300 km | 29 900 – 63 600 | 280 |
| 3 | 2023 | 60 800 km | 45 000 – 82 500 | 564 |
| 4 | 2022 | 76 600 km | 56 900 – 98 300 | 748 |
| 5 | 2021 | 83 900 km | 64 500 – 108 500 | 768 |
| 6 | 2020 | 97 600 km | 77 000 – 126 400 | 820 |
| 7 | 2019 | 105 400 km | 83 600 – 136 500 | 743 |
| 8 | 2018 | 114 300 km | 89 500 – 147 300 | 727 |
| 9 | 2017 | 127 700 km | 99 200 – 159 000 | 632 |
| 10 | 2016 | 137 500 km | 110 300 – 172 000 | 409 |
| 11 | 2015 | 143 200 km | 111 600 – 171 000 | 264 |
| 12 | 2014 | 150 900 km | 125 300 – 188 700 | 153 |
| 13 | 2013 | 156 000 km | 130 900 – 178 200 | 57 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Hyundai Maxcruz de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 24 % | 4,3 % | 348 |
| 4–7 ani | 38 % | 5,4 % | 1 402 |
| 8–11 ani | 48 % | 5,3 % | 1 423 |
| 12 ani și peste | 57 % | 3,1 % | 191 |
| Toate vechimile | 42 % | 5,1 % | 3 364 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 6,9 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,8 % | 4,2 % | 7,3 % | 7,2 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2018 | ₩15 900 000≈ $11 830 | ₩13 900 000 – ₩18 500 000≈ $10 342 – $13 764 | 109 |
| 2017 | ₩14 550 000≈ $10 825 | ₩12 800 000 – ₩16 900 000≈ $9 523 – $12 574 | 234 |
| 2016 | ₩13 500 000≈ $10 044 | ₩11 500 000 – ₩15 300 000≈ $8 556 – $11 383 | 210 |
| 2015 | ₩11 500 000≈ $8 556 | ₩9 450 000 – ₩12 900 000≈ $7 031 – $9 598 | 151 |
| 2014 | ₩9 000 000≈ $6 696 | ₩7 850 000 – ₩11 300 000≈ $5 840 – $8 407 | 147 |
| 2013 | ₩9 500 000≈ $7 068 | ₩7 650 000 – ₩10 880 000≈ $5 692 – $8 095 | 62 |
Hyundai Maxcruz: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Hyundai Maxcruz din 2020?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 97 600 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 77 000 și 126 400 km.
- Cât de des are un Hyundai Maxcruz second-hand reparații de caroserie?
- 42 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 5,1 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Hyundai Maxcruz second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Hyundai Maxcruz din 2017 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩14 550 000 (≈ $10 825); jumătate dintre aceste mașini, între ₩12 800 000 (≈ $9 523) și ₩16 900 000 (≈ $12 574).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Hyundai Maxcruz?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (6,9 %).
Alte modele Hyundai
- GrandeurVândut și sub numele AzeraMașini inspectate: 156 707 · 2004–2026
- AvanteVândut și sub numele ElantraMașini inspectate: 126 815 · 2001–2026
- SonataMașini inspectate: 101 714 · 2003–2026
- Santa FeMașini inspectate: 77 793 · 2002–2026
- PorterVândut și sub numele H100Mașini inspectate: 67 941 · 2004–2026
- TucsonMașini inspectate: 53 447 · 2004–2026
- Grand StarexVândut și sub numele H-1Mașini inspectate: 49 394 · 2008–2021
- PalisadeMașini inspectate: 32 317 · 2019–2026
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026