Hyundai Equus: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 23 aprilie 2013 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 9 959
- Kilometraj tipic pe an
- 15 100 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 61 %
- Reparații structurale
- 15 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩4 700 000 – ₩9 450 000
- ≈ $3 497 – $7 031
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 4 | 2022 | 99 000 km | 75 500 – 127 200 | 219 |
| 5 | 2021 | 116 800 km | 83 900 – 152 800 | 442 |
| 6 | 2020 | 126 700 km | 92 800 – 165 100 | 541 |
| 7 | 2019 | 134 900 km | 98 500 – 177 100 | 860 |
| 8 | 2018 | 151 100 km | 109 200 – 195 300 | 1 053 |
| 9 | 2017 | 157 600 km | 117 400 – 207 800 | 1 193 |
| 10 | 2016 | 172 000 km | 126 300 – 223 600 | 1 437 |
| 11 | 2015 | 172 800 km | 124 500 – 225 600 | 1 418 |
| 12 | 2014 | 182 800 km | 133 500 – 226 200 | 1 145 |
| 13 | 2013 | 177 500 km | 135 700 – 227 600 | 1 021 |
| 14 | 2012 | 165 700 km | 123 900 – 215 200 | 673 |
| 15 | 2011 | 171 600 km | 130 600 – 224 700 | 404 |
| 16 | 2010 | 156 400 km | 114 300 – 202 800 | 237 |
| 17 | 2009 | 152 000 km | 106 400 – 187 400 | 101 |
| 18 | 2008 | 107 700 km | 72 100 – 159 700 | 48 |
| 19 | 2007 | 94 300 km | 75 500 – 133 600 | 31 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Hyundai Equus de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| 4–7 ani | 48 % | 12 % | 1 283 |
| 8–11 ani | 61 % | 16 % | 3 816 |
| 12 ani și peste | 66 % | 15 % | 3 229 |
| Toate vechimile | 61 % | 15 % | 8 328 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 30 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 3,2 % | 25 % | 27 % | 37 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 6,1 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,6 % | 2,4 % | 3,5 % | 12 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 4,1 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,4 % | 1,5 % | 2,7 % | 7,5 % |
| Defect al planetarei sau al articulației homocinetice | 1,3 % | 0 % | 0,2 % | 3,6 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2015 | ₩9 450 000≈ $7 031 | ₩7 280 000 – ₩11 990 000≈ $5 416 – $8 921 | 190 |
| 2014 | ₩7 990 000≈ $5 945 | ₩5 900 000 – ₩10 750 000≈ $4 390 – $7 998 | 211 |
| 2013 | ₩7 500 000≈ $5 580 | ₩5 990 000 – ₩9 900 000≈ $4 457 – $7 366 | 215 |
| 2012 | ₩5 500 000≈ $4 092 | ₩4 400 000 – ₩7 500 000≈ $3 274 – $5 580 | 201 |
| 2011 | ₩4 900 000≈ $3 646 | ₩3 990 000 – ₩6 700 000≈ $2 969 – $4 985 | 85 |
| 2010 | ₩4 900 000≈ $3 646 | ₩3 990 000 – ₩5 690 000≈ $2 969 – $4 233 | 116 |
| 2009 | ₩4 700 000≈ $3 497 | ₩3 900 000 – ₩5 900 000≈ $2 902 – $4 390 | 60 |
Hyundai Equus: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Hyundai Equus din 2016?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 172 000 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 126 300 și 223 600 km.
- Cât de des are un Hyundai Equus second-hand reparații de caroserie?
- 61 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 15 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Hyundai Equus second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Hyundai Equus din 2013 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩7 500 000 (≈ $5 580); jumătate dintre aceste mașini, între ₩5 990 000 (≈ $4 457) și ₩9 900 000 (≈ $7 366).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Hyundai Equus?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (30 %), Scurgere de lichid de servodirecție (6,1 %), Scurgere de ulei de transmisie (4,1 %).
Alte modele Hyundai
- GrandeurVândut și sub numele AzeraMașini inspectate: 156 707 · 2004–2026
- AvanteVândut și sub numele ElantraMașini inspectate: 126 815 · 2001–2026
- SonataMașini inspectate: 101 714 · 2003–2026
- Santa FeMașini inspectate: 77 793 · 2002–2026
- PorterVândut și sub numele H100Mașini inspectate: 67 941 · 2004–2026
- TucsonMașini inspectate: 53 447 · 2004–2026
- Grand StarexVândut și sub numele H-1Mașini inspectate: 49 394 · 2008–2021
- PalisadeMașini inspectate: 32 317 · 2019–2026
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026