Renault Samsung SM7: kilometrazhi, riparimet dhe çmimet në Kore
Çfarë tregojnë regjistrat e inspektimit të makinave në Korenë e Jugut për këtë model.
Inspektime nga 2 tetor 2018 deri më 3 nëntor 2026
- Makina të inspektuara
- 10 108
- Kilometrazhi tipik në vit
- 11 500 km
- Panele të jashtme të riparuara ose të zëvendësuara
- 57%
- Riparime strukturore
- 15%
- Çmime tipike shitjeje
- ₩2 500 000 – ₩8 700 000
- ≈ $1 860 – $6 473
Kilometrazhi sipas moshës
Leximet e matësit të kilometrave gjatë inspektimit, sipas moshës së makinës në vite. Gjysma e makinave bie brenda intervalit të treguar.
| Mosha, vjet | Viti i modelit | Kilometrazhi tipik | Gjysma e makinave | Makina |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2025 | 24 200 km | 12 800 – 48 600 | 93 |
| 2 | 2024 | 35 100 km | 23 400 – 47 400 | 210 |
| 3 | 2023 | 49 900 km | 34 000 – 69 500 | 484 |
| 4 | 2022 | 63 000 km | 46 400 – 85 500 | 644 |
| 5 | 2021 | 76 200 km | 54 000 – 96 800 | 716 |
| 6 | 2020 | 85 200 km | 61 600 – 109 300 | 695 |
| 7 | 2019 | 93 200 km | 69 400 – 119 800 | 833 |
| 8 | 2018 | 104 500 km | 80 400 – 136 500 | 1 011 |
| 9 | 2017 | 114 100 km | 87 800 – 143 700 | 1 102 |
| 10 | 2016 | 124 600 km | 95 300 – 162 700 | 1 094 |
| 11 | 2015 | 131 600 km | 102 300 – 168 100 | 999 |
| 12 | 2014 | 136 900 km | 105 100 – 174 100 | 859 |
| 13 | 2013 | 148 000 km | 113 900 – 181 500 | 798 |
| 14 | 2012 | 141 000 km | 108 500 – 173 500 | 648 |
| 15 | 2011 | 142 300 km | 108 300 – 172 000 | 423 |
| 16 | 2010 | 138 000 km | 104 000 – 169 000 | 251 |
| 17 | 2009 | 131 100 km | 96 500 – 161 600 | 130 |
| 18 | 2008 | 122 400 km | 82 500 – 174 000 | 57 |
A është normal ky kilometrazh?
Krahaso kilometrazhin e një makine me makina të tjera Renault Samsung SM7 të së njëjtës moshë.
Riparime të karrocerisë të gjetura në inspektim
Inspektimet koreane regjistrojnë zëvendësimin ose riparimin e paneleve të jashtme (dyert, parafangot, kapakun e motorit, kapakun e bagazhit) veçmas nga riparimet strukturore. Në Kore vetëm dëmtimi strukturor quhet aksident.
| Mosha e makinës | Panelet e jashtme | Struktura | Makina |
|---|---|---|---|
| Deri në 3 vjet | 31% | 9,2% | 250 |
| 4–7 vjet | 47% | 14% | 1 090 |
| 8–11 vjet | 58% | 14% | 2 575 |
| 12 vjet e më shumë | 63% | 17% | 2 647 |
| Të gjitha moshat | 57% | 15% | 6 562 |
Çfarë gjejnë më shpesh inspektorët
Pjesa e makinave të inspektuara me këtë problem. Rrjedhjet përfshijnë edhe djersitjen e lehtë.
| Problemi | Të gjitha moshat | Deri në 3 vjet | 4–7 vjet | 8–11 vjet | 12 vjet e më shumë |
|---|---|---|---|---|---|
| Rrjedhje e vajit të motorit | 31%Rrjedhje e vërtetë, jo vetëm djersitje: 5,1% | 9,1% | 10% | 23% | 50% |
| Rrjedhje e lëngut të servotimonit | 20%Rrjedhje e vërtetë, jo vetëm djersitje: 4,0% | 2,0% | 3,9% | 15% | 35% |
| Rrjedhje e vajit të kutisë së shpejtësisë | 5,2%Rrjedhje e vërtetë, jo vetëm djersitje: 1,1% | 2,0% | 0,8% | 2,9% | 9,7% |
| Defekt i boshtit të transmetimit ose i nyjës homokinetike | 3,9% | 0% | 1,0% | 2,7% | 6,8% |
| Defekt i drejtimit | 1,9% | 4,0% | 0,6% | 0,8% | 3,3% |
| Defekt në punën e motorit | 1,2% | 1,6% | 0,9% | 0,6% | 1,9% |
Çmimet e shitjes në Kore
Çmimet e makinave të nxjerra në shitje në Korenë e Jugut gjatë vitit të fundit, pa transportin dhe doganën.
| Viti i modelit | Çmimi tipik | Gjysma e makinave | Makina |
|---|---|---|---|
| 2019 | ₩8 700 000≈ $6 473 | ₩7 500 000 – ₩9 900 000≈ $5 580 – $7 366 | 63 |
| 2018 | ₩8 700 000≈ $6 473 | ₩6 600 000 – ₩9 800 000≈ $4 910 – $7 291 | 87 |
| 2017 | ₩6 900 000≈ $5 134 | ₩5 480 000 – ₩7 720 000≈ $4 077 – $5 744 | 140 |
| 2016 | ₩5 990 000≈ $4 457 | ₩4 920 000 – ₩6 970 000≈ $3 660 – $5 186 | 159 |
| 2015 | ₩5 500 000≈ $4 092 | ₩4 300 000 – ₩6 490 000≈ $3 199 – $4 829 | 142 |
| 2014 | ₩3 900 000≈ $2 902 | ₩3 300 000 – ₩4 900 000≈ $2 455 – $3 646 | 71 |
| 2013 | ₩3 900 000≈ $2 902 | ₩3 490 000 – ₩4 500 000≈ $2 597 – $3 348 | 37 |
| 2012 | ₩3 620 000≈ $2 693 | ₩2 990 000 – ₩4 500 000≈ $2 225 – $3 348 | 82 |
| 2011 | ₩2 990 000≈ $2 225 | ₩2 500 000 – ₩3 640 000≈ $1 860 – $2 708 | 70 |
| 2009 | ₩2 500 000≈ $1 860 | ₩2 300 000 – ₩2 900 000≈ $1 711 – $2 158 | 40 |
Renault Samsung SM7: pyetje dhe përgjigje
- Çfarë kilometrazhi është normal për një Renault Samsung SM7 të vitit 2017?
- Makinat e kësaj moshe zakonisht tregojnë rreth 114 100 km në inspektim; gjysma e tyre kanë 87 800–143 700 km.
- Sa shpesh ka riparime karrocerie një Renault Samsung SM7 i përdorur?
- 57% e makinave të inspektuara kishin panele të jashtme të zëvendësuara ose të riparuara, dhe 15% kishin riparime strukturore.
- Sa kushton një Renault Samsung SM7 i përdorur në Kore?
- Gjatë vitit të fundit, një Renault Samsung SM7 i vitit 2016 zakonisht shitej për ₩5 990 000 (≈ $4 457); gjysma e këtyre makinave midis ₩4 920 000 (≈ $3 660) dhe ₩6 970 000 (≈ $5 186).
- Çfarë problemesh gjejnë inspektorët te një Renault Samsung SM7?
- Më shpesh: Rrjedhje e vajit të motorit (31%), Rrjedhje e lëngut të servotimonit (20%), Rrjedhje e vajit të kutisë së shpejtësisë (5,2%).
Modele të tjera Renault Samsung
- QM6Shitet edhe si KoleosMakina të inspektuara: 32 884 · 2016–2026
- SM5Makina të inspektuara: 28 025 · 2001–2019
- SM6Shitet edhe si TalismanMakina të inspektuara: 25 475 · 2016–2024
- SM3Makina të inspektuara: 19 607 · 2003–2020
- QM3Shitet edhe si CapturMakina të inspektuara: 11 665 · 2014–2021
- XM3Shitet edhe si ArkanaMakina të inspektuara: 11 509 · 2020–2026
- QM5Makina të inspektuara: 4 425 · 2008–2016
- ClioMakina të inspektuara: 1 677 · 2018–2019
Po kontrolloni një makinë të caktuar?
Shkruani VIN-in e saj për të parë regjistrin e inspektimit, historikun e kilometrazhit dhe fotot.
Statistika nga regjistrat e inspektimit të automjeteve në Korenë e Jugut, një regjistrim për makinë. Përditësohen çdo javë; përditësimi i fundit: 4 nëntor 2026