Renault Samsung QM6: kilometrazhi, riparimet dhe çmimet në Kore
Çfarë tregojnë regjistrat e inspektimit të makinave në Korenë e Jugut për këtë model.
Inspektime nga 2 tetor 2018 deri më 3 nëntor 2026
Shitet edhe si Koleos
- Makina të inspektuara
- 32 884
- Kilometrazhi tipik në vit
- 13 500 km
- Panele të jashtme të riparuara ose të zëvendësuara
- 31%
- Riparime strukturore
- 6,8%
- Çmime tipike shitjeje
- ₩8 800 000 – ₩35 300 000
- ≈ $6 547 – $26 263
Kilometrazhi sipas moshës
Leximet e matësit të kilometrave gjatë inspektimit, sipas moshës së makinës në vite. Gjysma e makinave bie brenda intervalit të treguar.
| Mosha, vjet | Viti i modelit | Kilometrazhi tipik | Gjysma e makinave | Makina |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 6 200 km | 1 000 – 11 900 | 2 162 |
| 1 | 2025 | 19 300 km | 12 300 – 29 200 | 3 183 |
| 2 | 2024 | 34 500 km | 23 200 – 50 200 | 4 665 |
| 3 | 2023 | 50 400 km | 35 000 – 70 900 | 5 732 |
| 4 | 2022 | 63 600 km | 45 100 – 87 600 | 5 893 |
| 5 | 2021 | 73 900 km | 52 700 – 98 500 | 4 413 |
| 6 | 2020 | 85 900 km | 63 200 – 110 800 | 2 941 |
| 7 | 2019 | 94 100 km | 71 300 – 118 700 | 2 009 |
| 8 | 2018 | 106 200 km | 82 700 – 138 700 | 1 323 |
| 9 | 2017 | 120 700 km | 92 200 – 158 000 | 817 |
| 10 | 2016 | 139 900 km | 105 900 – 172 500 | 229 |
A është normal ky kilometrazh?
Krahaso kilometrazhin e një makine me makina të tjera Renault Samsung QM6 të së njëjtës moshë.
Riparime të karrocerisë të gjetura në inspektim
Inspektimet koreane regjistrojnë zëvendësimin ose riparimin e paneleve të jashtme (dyert, parafangot, kapakun e motorit, kapakun e bagazhit) veçmas nga riparimet strukturore. Në Kore vetëm dëmtimi strukturor quhet aksident.
| Mosha e makinës | Panelet e jashtme | Struktura | Makina |
|---|---|---|---|
| Deri në 3 vjet | 21% | 5,8% | 6 876 |
| 4–7 vjet | 37% | 7,6% | 8 457 |
| 8–11 vjet | 45% | 6,6% | 1 914 |
| Të gjitha moshat | 31% | 6,8% | 17 247 |
Çfarë gjejnë më shpesh inspektorët
Pjesa e makinave të inspektuara me këtë problem. Rrjedhjet përfshijnë edhe djersitjen e lehtë.
| Problemi | Të gjitha moshat | Deri në 3 vjet | 4–7 vjet | 8–11 vjet |
|---|---|---|---|---|
| Rrjedhje e vajit të motorit | 3,0%Rrjedhje e vërtetë, jo vetëm djersitje: 0,6% | 2,0% | 3,9% | 4,8% |
Çmimet e shitjes në Kore
Çmimet e makinave të nxjerra në shitje në Korenë e Jugut gjatë vitit të fundit, pa transportin dhe doganën.
| Viti i modelit | Çmimi tipik | Gjysma e makinave | Makina |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩28 300 000≈ $21 055 | ₩27 500 000 – ₩30 700 000≈ $20 460 – $22 841 | 105 |
| 2025 | ₩35 300 000≈ $26 263 | ₩26 900 000 – ₩37 650 000≈ $20 014 – $28 012 | 363 |
| 2024 | ₩22 900 000≈ $17 038 | ₩20 500 000 – ₩25 700 000≈ $15 252 – $19 121 | 356 |
| 2023 | ₩18 700 000≈ $13 913 | ₩16 700 000 – ₩22 300 000≈ $12 425 – $16 591 | 468 |
| 2022 | ₩18 200 000≈ $13 541 | ₩16 000 000 – ₩20 800 000≈ $11 904 – $15 475 | 813 |
| 2021 | ₩16 700 000≈ $12 425 | ₩14 980 000 – ₩18 500 000≈ $11 145 – $13 764 | 1 004 |
| 2020 | ₩14 700 000≈ $10 937 | ₩13 240 000 – ₩16 000 000≈ $9 851 – $11 904 | 1 187 |
| 2019 | ₩12 900 000≈ $9 598 | ₩11 500 000 – ₩14 500 000≈ $8 556 – $10 788 | 1 128 |
| 2018 | ₩11 300 000≈ $8 407 | ₩9 700 000 – ₩12 700 000≈ $7 217 – $9 449 | 645 |
| 2017 | ₩9 500 000≈ $7 068 | ₩8 000 000 – ₩11 200 000≈ $5 952 – $8 333 | 820 |
| 2016 | ₩8 800 000≈ $6 547 | ₩7 590 000 – ₩9 900 000≈ $5 647 – $7 366 | 242 |
Renault Samsung QM6: pyetje dhe përgjigje
- Çfarë kilometrazhi është normal për një Renault Samsung QM6 të vitit 2022?
- Makinat e kësaj moshe zakonisht tregojnë rreth 63 600 km në inspektim; gjysma e tyre kanë 45 100–87 600 km.
- Sa shpesh ka riparime karrocerie një Renault Samsung QM6 i përdorur?
- 31% e makinave të inspektuara kishin panele të jashtme të zëvendësuara ose të riparuara, dhe 6,8% kishin riparime strukturore.
- Sa kushton një Renault Samsung QM6 i përdorur në Kore?
- Gjatë vitit të fundit, një Renault Samsung QM6 i vitit 2020 zakonisht shitej për ₩14 700 000 (≈ $10 937); gjysma e këtyre makinave midis ₩13 240 000 (≈ $9 851) dhe ₩16 000 000 (≈ $11 904).
- Çfarë problemesh gjejnë inspektorët te një Renault Samsung QM6?
- Më shpesh: Rrjedhje e vajit të motorit (3,0%).
Modele të tjera Renault Samsung
- SM5Makina të inspektuara: 28 025 · 2001–2019
- SM6Shitet edhe si TalismanMakina të inspektuara: 25 475 · 2016–2024
- SM3Makina të inspektuara: 19 607 · 2003–2020
- QM3Shitet edhe si CapturMakina të inspektuara: 11 665 · 2014–2021
- XM3Shitet edhe si ArkanaMakina të inspektuara: 11 509 · 2020–2026
- SM7Makina të inspektuara: 10 108 · 2005–2019
- QM5Makina të inspektuara: 4 425 · 2008–2016
- ClioMakina të inspektuara: 1 677 · 2018–2019
Po kontrolloni një makinë të caktuar?
Shkruani VIN-in e saj për të parë regjistrin e inspektimit, historikun e kilometrazhit dhe fotot.
Statistika nga regjistrat e inspektimit të automjeteve në Korenë e Jugut, një regjistrim për makinë. Përditësohen çdo javë; përditësimi i fundit: 4 nëntor 2026