Chevrolet Impala: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 10 octombrie 2018 până în 30 octombrie 2026
- Mașini inspectate
- 3 333
- Kilometraj tipic pe an
- 12 900 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 42 %
- Reparații structurale
- 7,2 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩5 850 000 – ₩7 500 000
- ≈ $4 352 – $5 580
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2025 | 28 500 km | 18 800 – 35 200 | 66 |
| 2 | 2024 | 35 100 km | 25 100 – 49 900 | 226 |
| 3 | 2023 | 48 500 km | 35 300 – 68 600 | 457 |
| 4 | 2022 | 65 000 km | 47 300 – 88 500 | 631 |
| 5 | 2021 | 74 400 km | 55 300 – 95 600 | 522 |
| 6 | 2020 | 86 200 km | 64 200 – 110 200 | 475 |
| 7 | 2019 | 101 500 km | 75 200 – 128 400 | 391 |
| 8 | 2018 | 100 600 km | 78 600 – 130 400 | 348 |
| 9 | 2017 | 103 300 km | 83 900 – 136 000 | 335 |
| 10 | 2016 | 110 200 km | 87 100 – 153 400 | 251 |
| 11 | 2015 | 128 900 km | 105 700 – 159 800 | 45 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Chevrolet Impala de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 24 % | 6,0 % | 200 |
| 4–7 ani | 38 % | 7,3 % | 860 |
| 8–11 ani | 53 % | 7,4 % | 632 |
| Toate vechimile | 42 % | 7,2 % | 1 693 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 5,8 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,9 % | 3,5 % | 6,5 % | 5,0 % |
| Defect al cutiei de viteze | 1,4 % | 3,9 % | 1,4 % | 0 % |
| Defect în funcționarea motorului | 1,2 % | 1,0 % | 1,5 % | 0,6 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2017 | ₩7 500 000≈ $5 580 | ₩5 880 000 – ₩8 900 000≈ $4 375 – $6 622 | 76 |
| 2016 | ₩7 200 000≈ $5 357 | ₩5 790 000 – ₩8 800 000≈ $4 308 – $6 547 | 257 |
| 2015 | ₩5 850 000≈ $4 352 | ₩5 040 000 – ₩7 450 000≈ $3 750 – $5 543 | 50 |
Chevrolet Impala: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Chevrolet Impala din 2022?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 65 000 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 47 300 și 88 500 km.
- Cât de des are un Chevrolet Impala second-hand reparații de caroserie?
- 42 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 7,2 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Chevrolet Impala second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Chevrolet Impala din 2016 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩7 200 000 (≈ $5 357); jumătate dintre aceste mașini, între ₩5 790 000 (≈ $4 308) și ₩8 800 000 (≈ $6 547).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Chevrolet Impala?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (5,8 %), Defect al cutiei de viteze (1,4 %), Defect în funcționarea motorului (1,2 %).
Alte modele Chevrolet
- SparkMașini inspectate: 70 439 · 2011–2022
- MalibuMașini inspectate: 25 007 · 2012–2022
- TraxMașini inspectate: 18 939 · 2013–2026
- CruzeMașini inspectate: 16 178 · 2011–2018
- OrlandoMașini inspectate: 12 122 · 2011–2018
- TrailblazerMașini inspectate: 7 418 · 2020–2026
- CaptivaMașini inspectate: 4 486 · 2011–2018
- AlpheonMașini inspectate: 2 989 · 2011–2015
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026