Chevrolet Captiva: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 1 octombrie 2018 până în 2 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 4 486
- Kilometraj tipic pe an
- 12 300 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 42 %
- Reparații structurale
- 12 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩3 440 000 – ₩7 500 000
- ≈ $2 559 – $5 580
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 2 | 2024 | 34 000 km | 24 900 – 45 600 | 53 |
| 3 | 2023 | 50 000 km | 37 100 – 72 900 | 140 |
| 4 | 2022 | 53 800 km | 38 800 – 80 500 | 357 |
| 5 | 2021 | 72 300 km | 55 300 – 95 500 | 481 |
| 6 | 2020 | 87 600 km | 66 400 – 111 000 | 530 |
| 7 | 2019 | 98 700 km | 76 900 – 123 400 | 543 |
| 8 | 2018 | 111 500 km | 86 100 – 141 200 | 543 |
| 9 | 2017 | 114 300 km | 90 800 – 148 400 | 526 |
| 10 | 2016 | 123 900 km | 99 000 – 155 400 | 527 |
| 11 | 2015 | 133 700 km | 104 600 – 165 400 | 430 |
| 12 | 2014 | 139 100 km | 109 600 – 167 700 | 312 |
| 13 | 2013 | 139 000 km | 112 400 – 160 000 | 153 |
| 14 | 2012 | 137 800 km | 111 700 – 169 800 | 69 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Chevrolet Captiva de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 26 % | 6,5 % | 31 |
| 4–7 ani | 34 % | 10 % | 676 |
| 8–11 ani | 43 % | 13 % | 1 437 |
| 12 ani și peste | 50 % | 13 % | 485 |
| Toate vechimile | 42 % | 12 % | 2 629 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 20 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 3,4 % | 9,4 % | 15 % | 21 % | 26 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 5,3 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,9 % | — | 2,6 % | 5,6 % | 11 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 2,2 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,5 % | 6,3 % | 1,2 % | 2,1 % | 4,9 % |
| Defect în funcționarea motorului | 1,3 % | 3,1 % | 1,2 % | 0,7 % | 3,6 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2018 | ₩7 500 000≈ $5 580 | ₩6 200 000 – ₩8 800 000≈ $4 613 – $6 547 | 33 |
| 2016 | ₩7 000 000≈ $5 208 | ₩5 900 000 – ₩8 290 000≈ $4 390 – $6 168 | 85 |
| 2015 | ₩4 700 000≈ $3 497 | ₩3 860 000 – ₩5 550 000≈ $2 872 – $4 129 | 139 |
| 2014 | ₩4 200 000≈ $3 125 | ₩3 500 000 – ₩4 850 000≈ $2 604 – $3 608 | 99 |
| 2013 | ₩3 900 000≈ $2 902 | ₩3 490 000 – ₩4 980 000≈ $2 597 – $3 705 | 78 |
| 2012 | ₩3 440 000≈ $2 559 | ₩2 960 000 – ₩3 980 000≈ $2 202 – $2 961 | 40 |
Chevrolet Captiva: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Chevrolet Captiva din 2019?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 98 700 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 76 900 și 123 400 km.
- Cât de des are un Chevrolet Captiva second-hand reparații de caroserie?
- 42 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 12 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Chevrolet Captiva second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Chevrolet Captiva din 2015 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩4 700 000 (≈ $3 497); jumătate dintre aceste mașini, între ₩3 860 000 (≈ $2 872) și ₩5 550 000 (≈ $4 129).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Chevrolet Captiva?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (20 %), Scurgere de lichid de servodirecție (5,3 %), Scurgere de ulei de transmisie (2,2 %).
Alte modele Chevrolet
- SparkMașini inspectate: 70 439 · 2011–2022
- MalibuMașini inspectate: 25 007 · 2012–2022
- TraxMașini inspectate: 18 939 · 2013–2026
- CruzeMașini inspectate: 16 178 · 2011–2018
- OrlandoMașini inspectate: 12 122 · 2011–2018
- TrailblazerMașini inspectate: 7 418 · 2020–2026
- ImpalaMașini inspectate: 3 333 · 2015–2019
- AlpheonMașini inspectate: 2 989 · 2011–2015
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026