Chevrolet Captiva: kilometrazhi, riparimet dhe çmimet në Kore
Çfarë tregojnë regjistrat e inspektimit të makinave në Korenë e Jugut për këtë model.
Inspektime nga 1 tetor 2018 deri më 2 nëntor 2026
- Makina të inspektuara
- 4 486
- Kilometrazhi tipik në vit
- 12 300 km
- Panele të jashtme të riparuara ose të zëvendësuara
- 42%
- Riparime strukturore
- 12%
- Çmime tipike shitjeje
- ₩3 440 000 – ₩7 500 000
- ≈ $2 559 – $5 580
Kilometrazhi sipas moshës
Leximet e matësit të kilometrave gjatë inspektimit, sipas moshës së makinës në vite. Gjysma e makinave bie brenda intervalit të treguar.
| Mosha, vjet | Viti i modelit | Kilometrazhi tipik | Gjysma e makinave | Makina |
|---|---|---|---|---|
| 2 | 2024 | 34 000 km | 24 900 – 45 600 | 53 |
| 3 | 2023 | 50 000 km | 37 100 – 72 900 | 140 |
| 4 | 2022 | 53 800 km | 38 800 – 80 500 | 357 |
| 5 | 2021 | 72 300 km | 55 300 – 95 500 | 481 |
| 6 | 2020 | 87 600 km | 66 400 – 111 000 | 530 |
| 7 | 2019 | 98 700 km | 76 900 – 123 400 | 543 |
| 8 | 2018 | 111 500 km | 86 100 – 141 200 | 543 |
| 9 | 2017 | 114 300 km | 90 800 – 148 400 | 526 |
| 10 | 2016 | 123 900 km | 99 000 – 155 400 | 527 |
| 11 | 2015 | 133 700 km | 104 600 – 165 400 | 430 |
| 12 | 2014 | 139 100 km | 109 600 – 167 700 | 312 |
| 13 | 2013 | 139 000 km | 112 400 – 160 000 | 153 |
| 14 | 2012 | 137 800 km | 111 700 – 169 800 | 69 |
A është normal ky kilometrazh?
Krahaso kilometrazhin e një makine me makina të tjera Chevrolet Captiva të së njëjtës moshë.
Riparime të karrocerisë të gjetura në inspektim
Inspektimet koreane regjistrojnë zëvendësimin ose riparimin e paneleve të jashtme (dyert, parafangot, kapakun e motorit, kapakun e bagazhit) veçmas nga riparimet strukturore. Në Kore vetëm dëmtimi strukturor quhet aksident.
| Mosha e makinës | Panelet e jashtme | Struktura | Makina |
|---|---|---|---|
| Deri në 3 vjet | 26% | 6,5% | 31 |
| 4–7 vjet | 34% | 10% | 676 |
| 8–11 vjet | 43% | 13% | 1 437 |
| 12 vjet e më shumë | 50% | 13% | 485 |
| Të gjitha moshat | 42% | 12% | 2 629 |
Çfarë gjejnë më shpesh inspektorët
Pjesa e makinave të inspektuara me këtë problem. Rrjedhjet përfshijnë edhe djersitjen e lehtë.
| Problemi | Të gjitha moshat | Deri në 3 vjet | 4–7 vjet | 8–11 vjet | 12 vjet e më shumë |
|---|---|---|---|---|---|
| Rrjedhje e vajit të motorit | 20%Rrjedhje e vërtetë, jo vetëm djersitje: 3,4% | 9,4% | 15% | 21% | 26% |
| Rrjedhje e lëngut të servotimonit | 5,3%Rrjedhje e vërtetë, jo vetëm djersitje: 0,9% | — | 2,6% | 5,6% | 11% |
| Rrjedhje e vajit të kutisë së shpejtësisë | 2,2%Rrjedhje e vërtetë, jo vetëm djersitje: 0,5% | 6,3% | 1,2% | 2,1% | 4,9% |
| Defekt në punën e motorit | 1,3% | 3,1% | 1,2% | 0,7% | 3,6% |
Çmimet e shitjes në Kore
Çmimet e makinave të nxjerra në shitje në Korenë e Jugut gjatë vitit të fundit, pa transportin dhe doganën.
| Viti i modelit | Çmimi tipik | Gjysma e makinave | Makina |
|---|---|---|---|
| 2018 | ₩7 500 000≈ $5 580 | ₩6 200 000 – ₩8 800 000≈ $4 613 – $6 547 | 33 |
| 2016 | ₩7 000 000≈ $5 208 | ₩5 900 000 – ₩8 290 000≈ $4 390 – $6 168 | 85 |
| 2015 | ₩4 700 000≈ $3 497 | ₩3 860 000 – ₩5 550 000≈ $2 872 – $4 129 | 139 |
| 2014 | ₩4 200 000≈ $3 125 | ₩3 500 000 – ₩4 850 000≈ $2 604 – $3 608 | 99 |
| 2013 | ₩3 900 000≈ $2 902 | ₩3 490 000 – ₩4 980 000≈ $2 597 – $3 705 | 78 |
| 2012 | ₩3 440 000≈ $2 559 | ₩2 960 000 – ₩3 980 000≈ $2 202 – $2 961 | 40 |
Chevrolet Captiva: pyetje dhe përgjigje
- Çfarë kilometrazhi është normal për një Chevrolet Captiva të vitit 2019?
- Makinat e kësaj moshe zakonisht tregojnë rreth 98 700 km në inspektim; gjysma e tyre kanë 76 900–123 400 km.
- Sa shpesh ka riparime karrocerie një Chevrolet Captiva i përdorur?
- 42% e makinave të inspektuara kishin panele të jashtme të zëvendësuara ose të riparuara, dhe 12% kishin riparime strukturore.
- Sa kushton një Chevrolet Captiva i përdorur në Kore?
- Gjatë vitit të fundit, një Chevrolet Captiva i vitit 2015 zakonisht shitej për ₩4 700 000 (≈ $3 497); gjysma e këtyre makinave midis ₩3 860 000 (≈ $2 872) dhe ₩5 550 000 (≈ $4 129).
- Çfarë problemesh gjejnë inspektorët te një Chevrolet Captiva?
- Më shpesh: Rrjedhje e vajit të motorit (20%), Rrjedhje e lëngut të servotimonit (5,3%), Rrjedhje e vajit të kutisë së shpejtësisë (2,2%).
Modele të tjera Chevrolet
- SparkMakina të inspektuara: 70 439 · 2011–2022
- MalibuMakina të inspektuara: 25 007 · 2012–2022
- TraxMakina të inspektuara: 18 939 · 2013–2026
- CruzeMakina të inspektuara: 16 178 · 2011–2018
- OrlandoMakina të inspektuara: 12 122 · 2011–2018
- TrailblazerMakina të inspektuara: 7 418 · 2020–2026
- ImpalaMakina të inspektuara: 3 333 · 2015–2019
- AlpheonMakina të inspektuara: 2 989 · 2011–2015
Po kontrolloni një makinë të caktuar?
Shkruani VIN-in e saj për të parë regjistrin e inspektimit, historikun e kilometrazhit dhe fotot.
Statistika nga regjistrat e inspektimit të automjeteve në Korenë e Jugut, një regjistrim për makinë. Përditësohen çdo javë; përditësimi i fundit: 4 nëntor 2026