Ford Taurus: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 7 noiembrie 2012 până în 22 octombrie 2026
- Mașini inspectate
- 1 121
- Kilometraj tipic pe an
- 12 000 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 44 %
- Reparații structurale
- 8,0 %
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 4 | 2022 | 58 600 km | 42 200 – 84 700 | 53 |
| 5 | 2021 | 72 600 km | 54 700 – 97 200 | 86 |
| 6 | 2020 | 89 800 km | 56 400 – 120 800 | 99 |
| 7 | 2019 | 94 900 km | 73 500 – 119 100 | 134 |
| 8 | 2018 | 105 000 km | 76 300 – 134 400 | 156 |
| 9 | 2017 | 119 100 km | 91 300 – 160 800 | 176 |
| 10 | 2016 | 127 900 km | 94 900 – 160 900 | 171 |
| 11 | 2015 | 136 200 km | 106 500 – 167 900 | 136 |
| 12 | 2014 | 134 000 km | 109 800 – 163 700 | 84 |
| 13 | 2013 | 138 200 km | 101 500 – 170 700 | 59 |
| 14 | 2012 | 126 300 km | 90 500 – 156 100 | 34 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Ford Taurus de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| 4–7 ani | 38 % | 12 % | 219 |
| 8–11 ani | 44 % | 7,8 % | 502 |
| 12 ani și peste | 54 % | 4,4 % | 161 |
| Toate vechimile | 44 % | 8,0 % | 895 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 26 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 2,3 % | 21 % | 27 % | 34 % |
| Scurgere de lichid de servodirecție | 5,4 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,8 % | 0 % | 5,6 % | 15 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 3,9 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,7 % | 1,8 % | 4,1 % | 7,1 % |
Ford Taurus: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Ford Taurus din 2017?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 119 100 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 91 300 și 160 800 km.
- Cât de des are un Ford Taurus second-hand reparații de caroserie?
- 44 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 8,0 % aveau reparații structurale.
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Ford Taurus?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (26 %), Scurgere de lichid de servodirecție (5,4 %), Scurgere de ulei de transmisie (3,9 %).
Alte modele Ford
- ExplorerMașini inspectate: 9 076 · 2011–2025
- MustangMașini inspectate: 2 974 · 2010–2024
- MondeoMașini inspectate: 692 · 2015–2020
- F-150Mașini inspectate: 444 · 2011–2019
- RangerMașini inspectate: 418 · 2021–2024
- EscapeMașini inspectate: 372 · 2008–2015
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026