Toyota Sienna: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 5 iunie 2017 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 1 499
- Kilometraj tipic pe an
- 10 800 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 25 %
- Reparații structurale
- 4,0 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩43 400 000 – ₩65 000 000
- ≈ $32 290 – $48 360
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2025 | 11 400 km | 5 800 – 22 200 | 98 |
| 2 | 2024 | 27 300 km | 17 300 – 40 400 | 178 |
| 3 | 2023 | 41 400 km | 28 300 – 58 800 | 207 |
| 4 | 2022 | 56 400 km | 37 100 – 83 300 | 187 |
| 5 | 2021 | 62 700 km | 42 200 – 86 800 | 167 |
| 6 | 2020 | 70 700 km | 48 200 – 98 700 | 145 |
| 7 | 2019 | 80 900 km | 58 600 – 111 800 | 155 |
| 8 | 2018 | 87 700 km | 63 000 – 114 400 | 153 |
| 9 | 2017 | 93 100 km | 69 200 – 124 100 | 103 |
| 10 | 2016 | 100 700 km | 82 600 – 124 000 | 78 |
| 11 | 2015 | 107 500 km | 80 900 – 134 900 | 54 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Toyota Sienna de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 12 % | 2,1 % | 337 |
| 4–7 ani | 24 % | 5,5 % | 415 |
| 8–11 ani | 34 % | 4,4 % | 272 |
| 12 ani și peste | 63 % | 2,0 % | 49 |
| Toate vechimile | 25 % | 4,0 % | 1 073 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 4,6 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,5 % | 0,8 % | 5,4 % | 5,2 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2025 | ₩65 000 000≈ $48 360 | ₩63 000 000 – ₩65 500 000≈ $46 872 – $48 732 | 30 |
| 2024 | ₩55 990 000≈ $41 657 | ₩52 050 000 – ₩59 500 000≈ $38 725 – $44 268 | 35 |
| 2023 | ₩49 900 000≈ $37 126 | ₩46 900 000 – ₩54 000 000≈ $34 894 – $40 176 | 53 |
| 2022 | ₩46 500 000≈ $34 596 | ₩43 750 000 – ₩49 000 000≈ $32 550 – $36 456 | 46 |
| 2021 | ₩43 400 000≈ $32 290 | ₩40 600 000 – ₩46 220 000≈ $30 206 – $34 388 | 42 |
Toyota Sienna: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Toyota Sienna din 2023?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 41 400 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 28 300 și 58 800 km.
- Cât de des are un Toyota Sienna second-hand reparații de caroserie?
- 25 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 4,0 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Toyota Sienna second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Toyota Sienna din 2023 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩49 900 000 (≈ $37 126); jumătate dintre aceste mașini, între ₩46 900 000 (≈ $34 894) și ₩54 000 000 (≈ $40 176).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Toyota Sienna?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (4,6 %).
Alte modele Toyota
- CamryMașini inspectate: 3 705 · 2010–2025
- PriusMașini inspectate: 2 490 · 2010–2024
- RAV4Mașini inspectate: 1 995 · 2010–2025
- AlphardMașini inspectate: 366 · 2024–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026