Toyota RAV4: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 4 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 1 995
- Kilometraj tipic pe an
- 10 700 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 27 %
- Reparații structurale
- 4,5 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩15 500 000 – ₩46 450 000
- ≈ $11 532 – $34 559
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 5 300 km | 3 400 – 11 900 | 60 |
| 1 | 2025 | 13 900 km | 8 100 – 22 200 | 222 |
| 2 | 2024 | 29 000 km | 19 000 – 43 400 | 238 |
| 3 | 2023 | 40 900 km | 28 200 – 59 100 | 295 |
| 4 | 2022 | 53 600 km | 38 300 – 74 600 | 210 |
| 5 | 2021 | 61 400 km | 45 200 – 83 100 | 210 |
| 6 | 2020 | 69 800 km | 53 400 – 90 100 | 156 |
| 7 | 2019 | 84 600 km | 65 700 – 109 600 | 171 |
| 8 | 2018 | 81 300 km | 58 200 – 108 800 | 142 |
| 9 | 2017 | 89 100 km | 73 200 – 112 800 | 89 |
| 10 | 2016 | 98 900 km | 76 200 – 122 800 | 74 |
| 11 | 2015 | 102 200 km | 82 900 – 126 700 | 68 |
| 12 | 2014 | 107 000 km | 82 000 – 133 300 | 34 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Toyota RAV4 de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 15 % | 4,9 % | 551 |
| 4–7 ani | 28 % | 3,8 % | 523 |
| 8–11 ani | 42 % | 4,9 % | 307 |
| 12 ani și peste | 45 % | 4,6 % | 65 |
| Toate vechimile | 27 % | 4,5 % | 1 446 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 2,9 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,5 % | 0,2 % | 2,3 % | 8,1 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2025 | ₩46 450 000≈ $34 559 | ₩41 900 000 – ₩49 820 000≈ $31 174 – $37 066 | 40 |
| 2024 | ₩42 000 000≈ $31 248 | ₩39 250 000 – ₩43 880 000≈ $29 202 – $32 647 | 58 |
| 2023 | ₩40 150 000≈ $29 872 | ₩36 620 000 – ₩44 000 000≈ $27 245 – $32 736 | 38 |
| 2021 | ₩34 950 000≈ $26 003 | ₩32 300 000 – ₩37 120 000≈ $24 031 – $27 617 | 32 |
| 2019 | ₩28 600 000≈ $21 278 | ₩25 900 000 – ₩29 920 000≈ $19 270 – $22 260 | 35 |
| 2018 | ₩22 400 000≈ $16 666 | ₩19 970 000 – ₩24 580 000≈ $14 858 – $18 288 | 48 |
| 2015 | ₩15 500 000≈ $11 532 | ₩14 350 000 – ₩17 900 000≈ $10 676 – $13 318 | 31 |
Toyota RAV4: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Toyota RAV4 din 2023?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 40 900 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 28 200 și 59 100 km.
- Cât de des are un Toyota RAV4 second-hand reparații de caroserie?
- 27 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 4,5 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Toyota RAV4 second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Toyota RAV4 din 2024 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩42 000 000 (≈ $31 248); jumătate dintre aceste mașini, între ₩39 250 000 (≈ $29 202) și ₩43 880 000 (≈ $32 647).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Toyota RAV4?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (2,9 %).
Alte modele Toyota
- CamryMașini inspectate: 3 705 · 2010–2025
- PriusMașini inspectate: 2 490 · 2010–2024
- SiennaMașini inspectate: 1 499 · 2012–2025
- AlphardMașini inspectate: 366 · 2024–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026