Maserati Ghibli: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 30 octombrie 2018 până în 2 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 1 918
- Kilometraj tipic pe an
- 10 500 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 43 %
- Reparații structurale
- 11 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩12 900 000 – ₩26 900 000
- ≈ $9 598 – $20 014
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 3 800 km | 2 100 – 5 100 | 38 |
| 1 | 2025 | 3 900 km | 2 400 – 6 600 | 272 |
| 2 | 2024 | 16 000 km | 6 900 – 30 800 | 125 |
| 3 | 2023 | 39 200 km | 25 100 – 60 000 | 174 |
| 4 | 2022 | 53 200 km | 35 100 – 75 400 | 272 |
| 5 | 2021 | 71 200 km | 48 400 – 94 200 | 348 |
| 6 | 2020 | 81 300 km | 59 000 – 100 300 | 343 |
| 7 | 2019 | 92 600 km | 70 900 – 115 900 | 346 |
| 8 | 2018 | 101 000 km | 78 200 – 125 200 | 254 |
| 9 | 2017 | 98 600 km | 76 200 – 124 000 | 202 |
| 10 | 2016 | 111 300 km | 85 300 – 140 200 | 138 |
| 11 | 2015 | 124 000 km | 101 000 – 144 600 | 85 |
| 12 | 2014 | 108 200 km | 92 200 – 131 600 | 32 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Maserati Ghibli de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 15 % | 5,2 % | 405 |
| 4–7 ani | 44 % | 11 % | 829 |
| 8–11 ani | 62 % | 15 % | 548 |
| Toate vechimile | 43 % | 11 % | 1 811 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani |
|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 8,7 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 2,0 % | 2,1 % | 11 % | 11 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 1,4 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,2 % | 0,2 % | 1,7 % | 2,2 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2019 | ₩26 900 000≈ $20 014 | ₩24 420 000 – ₩31 100 000≈ $18 168 – $23 138 | 42 |
| 2018 | ₩22 250 000≈ $16 554 | ₩17 000 000 – ₩25 900 000≈ $12 648 – $19 270 | 48 |
| 2017 | ₩18 990 000≈ $14 129 | ₩16 500 000 – ₩23 800 000≈ $12 276 – $17 707 | 53 |
| 2016 | ₩14 100 000≈ $10 490 | ₩11 500 000 – ₩17 280 000≈ $8 556 – $12 856 | 56 |
| 2015 | ₩12 900 000≈ $9 598 | ₩11 650 000 – ₩15 340 000≈ $8 668 – $11 413 | 31 |
| 2014 | ₩13 500 000≈ $10 044 | ₩11 700 000 – ₩17 500 000≈ $8 705 – $13 020 | 31 |
Maserati Ghibli: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Maserati Ghibli din 2021?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 71 200 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 48 400 și 94 200 km.
- Cât de des are un Maserati Ghibli second-hand reparații de caroserie?
- 43 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 11 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Maserati Ghibli second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Maserati Ghibli din 2016 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩14 100 000 (≈ $10 490); jumătate dintre aceste mașini, între ₩11 500 000 (≈ $8 556) și ₩17 280 000 (≈ $12 856).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Maserati Ghibli?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (8,7 %), Scurgere de ulei de transmisie (1,4 %).
Alte modele Maserati
Toate modelele MaseratiVerifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026