Land Rover Range Rover Velar: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 2 octombrie 2018 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 1 112
- Kilometraj tipic pe an
- 12 700 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 30 %
- Reparații structurale
- 2,4 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩29 500 000 – ₩80 000 000
- ≈ $21 948 – $59 520
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 4 400 km | 1 000 – 8 000 | 50 |
| 1 | 2025 | 10 800 km | 4 000 – 18 300 | 111 |
| 2 | 2024 | 26 600 km | 17 800 – 42 900 | 150 |
| 3 | 2023 | 44 100 km | 30 300 – 64 100 | 166 |
| 4 | 2022 | 59 800 km | 42 200 – 80 300 | 195 |
| 5 | 2021 | 76 400 km | 62 100 – 105 700 | 210 |
| 6 | 2020 | 86 900 km | 63 100 – 112 100 | 172 |
| 7 | 2019 | 102 100 km | 83 800 – 125 100 | 193 |
| 8 | 2018 | 108 000 km | 88 700 – 133 600 | 108 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Land Rover Range Rover Velar de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 14 % | 0,6 % | 335 |
| 4–7 ani | 35 % | 3,7 % | 593 |
| 8–11 ani | 47 % | 0,8 % | 131 |
| Toate vechimile | 30 % | 2,4 % | 1 059 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani |
|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 3,1 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,1 % | 1,6 % | 3,8 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2025 | ₩80 000 000≈ $59 520 | ₩75 000 000 – ₩88 890 000≈ $55 800 – $66 134 | 48 |
| 2019 | ₩30 000 000≈ $22 320 | ₩26 900 000 – ₩35 900 000≈ $20 014 – $26 710 | 69 |
| 2018 | ₩29 500 000≈ $21 948 | ₩26 500 000 – ₩32 500 000≈ $19 716 – $24 180 | 110 |
Land Rover Range Rover Velar: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Land Rover Range Rover Velar din 2021?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 76 400 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 62 100 și 105 700 km.
- Cât de des are un Land Rover Range Rover Velar second-hand reparații de caroserie?
- 30 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 2,4 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Land Rover Range Rover Velar second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Land Rover Range Rover Velar din 2018 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩29 500 000 (≈ $21 948); jumătate dintre aceste mașini, între ₩26 500 000 (≈ $19 716) și ₩32 500 000 (≈ $24 180).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Land Rover Range Rover Velar?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (3,1 %).
Alte modele Land Rover
- Discovery SportMașini inspectate: 4 260 · 2015–2025
- DiscoveryMașini inspectate: 4 052 · 2008–2025
- Range Rover EvoqueMașini inspectate: 3 423 · 2012–2025
- Range Rover SportMașini inspectate: 2 519 · 2010–2026
- Range RoverMașini inspectate: 954 · 2014–2026
- DefenderMașini inspectate: 823 · 2020–2026
- FreelanderMașini inspectate: 342 · 2010–2014
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026