Land Rover Range Rover Evoque: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 4 aprilie 2014 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 3 423
- Kilometraj tipic pe an
- 12 100 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 33 %
- Reparații structurale
- 3,2 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩11 300 000 – ₩54 000 000
- ≈ $8 407 – $40 176
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 3 400 km | 900 – 8 200 | 77 |
| 1 | 2025 | 10 400 km | 5 800 – 18 000 | 241 |
| 2 | 2024 | 25 100 km | 14 800 – 38 700 | 228 |
| 3 | 2023 | 43 100 km | 29 800 – 61 300 | 357 |
| 4 | 2022 | 56 500 km | 42 400 – 78 100 | 466 |
| 5 | 2021 | 74 600 km | 53 900 – 93 100 | 539 |
| 6 | 2020 | 85 500 km | 64 900 – 110 100 | 490 |
| 7 | 2019 | 96 900 km | 74 500 – 122 600 | 466 |
| 8 | 2018 | 105 700 km | 79 000 – 131 400 | 468 |
| 9 | 2017 | 111 400 km | 87 800 – 139 000 | 341 |
| 10 | 2016 | 125 200 km | 94 000 – 152 500 | 217 |
| 11 | 2015 | 126 500 km | 99 200 – 147 900 | 100 |
| 12 | 2014 | 136 100 km | 107 200 – 166 300 | 58 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Land Rover Range Rover Evoque de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 13 % | 1,3 % | 632 |
| 4–7 ani | 32 % | 3,6 % | 1 376 |
| 8–11 ani | 46 % | 4,3 % | 955 |
| 12 ani și peste | 51 % | 1,1 % | 89 |
| Toate vechimile | 33 % | 3,2 % | 3 052 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 5,9 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,9 % | 1,6 % | 5,8 % | 9,0 % | 12 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2025 | ₩54 000 000≈ $40 176 | ₩47 350 000 – ₩59 000 000≈ $35 228 – $43 896 | 71 |
| 2024 | ₩50 700 000≈ $37 721 | ₩45 670 000 – ₩55 000 000≈ $33 978 – $40 920 | 36 |
| 2021 | ₩31 500 000≈ $23 436 | ₩28 350 000 – ₩36 120 000≈ $21 092 – $26 873 | 34 |
| 2020 | ₩26 900 000≈ $20 014 | ₩24 940 000 – ₩29 650 000≈ $18 555 – $22 060 | 63 |
| 2019 | ₩19 500 000≈ $14 508 | ₩16 700 000 – ₩24 000 000≈ $12 425 – $17 856 | 49 |
| 2018 | ₩13 900 000≈ $10 342 | ₩11 500 000 – ₩16 050 000≈ $8 556 – $11 941 | 84 |
| 2017 | ₩13 900 000≈ $10 342 | ₩11 300 000 – ₩16 400 000≈ $8 407 – $12 202 | 105 |
| 2016 | ₩11 450 000≈ $8 519 | ₩9 890 000 – ₩13 780 000≈ $7 358 – $10 252 | 106 |
| 2015 | ₩11 300 000≈ $8 407 | ₩9 820 000 – ₩12 000 000≈ $7 306 – $8 928 | 36 |
Land Rover Range Rover Evoque: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Land Rover Range Rover Evoque din 2021?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 74 600 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 53 900 și 93 100 km.
- Cât de des are un Land Rover Range Rover Evoque second-hand reparații de caroserie?
- 33 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 3,2 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Land Rover Range Rover Evoque second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Land Rover Range Rover Evoque din 2016 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩11 450 000 (≈ $8 519); jumătate dintre aceste mașini, între ₩9 890 000 (≈ $7 358) și ₩13 780 000 (≈ $10 252).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Land Rover Range Rover Evoque?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (5,9 %).
Alte modele Land Rover
- Discovery SportMașini inspectate: 4 260 · 2015–2025
- DiscoveryMașini inspectate: 4 052 · 2008–2025
- Range Rover SportMașini inspectate: 2 519 · 2010–2026
- Range Rover VelarMașini inspectate: 1 112 · 2017–2025
- Range RoverMașini inspectate: 954 · 2014–2026
- DefenderMașini inspectate: 823 · 2020–2026
- FreelanderMașini inspectate: 342 · 2010–2014
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026