Mini Cooper: kilometraj, reparații și prețuri în Coreea
Ce arată rapoartele de inspecție a mașinilor din Coreea de Sud despre acest model.
Inspecții din 2 martie 2013 până în 3 noiembrie 2026
- Mașini inspectate
- 13 044
- Kilometraj tipic pe an
- 8 900 km
- Panouri exterioare reparate sau înlocuite
- 33 %
- Reparații structurale
- 3,0 %
- Prețuri de vânzare tipice
- ₩4 500 000 – ₩37 700 000
- ≈ $3 348 – $28 049
Kilometraj în funcție de vechime
Citirile kilometrajului la inspecție, în funcție de vechimea mașinii în ani. Jumătate dintre mașini se încadrează în intervalul afișat.
| Vechime, ani | Anul modelului | Kilometraj tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 2026 | 4 900 km | 2 700 – 8 300 | 521 |
| 1 | 2025 | 10 400 km | 6 000 – 17 700 | 1 131 |
| 2 | 2024 | 20 100 km | 12 500 – 31 300 | 1 434 |
| 3 | 2023 | 29 200 km | 18 700 – 43 100 | 1 631 |
| 4 | 2022 | 41 900 km | 28 100 – 60 000 | 1 601 |
| 5 | 2021 | 51 300 km | 36 200 – 71 800 | 1 475 |
| 6 | 2020 | 60 800 km | 44 300 – 82 300 | 1 269 |
| 7 | 2019 | 71 700 km | 51 900 – 93 400 | 1 136 |
| 8 | 2018 | 84 200 km | 64 800 – 108 800 | 1 117 |
| 9 | 2017 | 90 300 km | 68 200 – 117 700 | 984 |
| 10 | 2016 | 100 800 km | 76 700 – 127 600 | 817 |
| 11 | 2015 | 104 700 km | 81 900 – 135 400 | 645 |
| 12 | 2014 | 111 800 km | 85 500 – 138 900 | 470 |
| 13 | 2013 | 113 900 km | 93 500 – 145 900 | 338 |
| 14 | 2012 | 117 300 km | 95 100 – 146 400 | 232 |
| 15 | 2011 | 118 600 km | 99 100 – 149 600 | 120 |
| 16 | 2010 | 118 700 km | 88 200 – 144 400 | 96 |
| 17 | 2009 | 121 200 km | 99 900 – 146 200 | 40 |
Este normal acest kilometraj?
Compară kilometrajul unei mașini cu alte Mini Cooper de aceeași vechime.
Reparații de caroserie găsite la inspecție
Inspecțiile coreene înregistrează înlocuirea sau repararea panourilor exterioare (uși, aripi, capotă, capacul portbagajului) separat de reparațiile structurale. În Coreea, doar avariile structurale sunt considerate accident.
| Vechimea mașinii | Panouri exterioare | Structură | Mașini |
|---|---|---|---|
| Până la 3 ani | 13 % | 1,3 % | 2 781 |
| 4–7 ani | 31 % | 2,6 % | 3 310 |
| 8–11 ani | 48 % | 4,3 % | 2 515 |
| 12 ani și peste | 51 % | 5,5 % | 1 119 |
| Toate vechimile | 33 % | 3,0 % | 9 725 |
Ce găsesc cel mai des inspectorii
Ponderea mașinilor inspectate cu această problemă. Scurgerile includ și transpirația ușoară.
| Problemă | Toate vechimile | Până la 3 ani | 4–7 ani | 8–11 ani | 12 ani și peste |
|---|---|---|---|---|---|
| Scurgere de ulei de motor | 8,1 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 1,3 % | 0,2 % | 3,9 % | 13 % | 29 % |
| Scurgere de ulei de transmisie | 1,3 %Scurgere reală, nu doar transpirație: 0,3 % | 0,1 % | 0,1 % | 1,9 % | 6,6 % |
Prețuri de vânzare în Coreea
Prețurile mașinilor scoase la vânzare în Coreea de Sud în ultimul an, fără transport și vamă.
| Anul modelului | Preț tipic | Jumătate dintre mașini | Mașini |
|---|---|---|---|
| 2026 | ₩37 700 000≈ $28 049 | ₩35 980 000 – ₩42 380 000≈ $26 769 – $31 531 | 36 |
| 2025 | ₩34 500 000≈ $25 668 | ₩30 150 000 – ₩37 850 000≈ $22 432 – $28 160 | 215 |
| 2024 | ₩30 500 000≈ $22 692 | ₩27 200 000 – ₩36 500 000≈ $20 237 – $27 156 | 241 |
| 2023 | ₩27 200 000≈ $20 237 | ₩24 900 000 – ₩29 500 000≈ $18 526 – $21 948 | 397 |
| 2022 | ₩24 400 000≈ $18 154 | ₩21 900 000 – ₩26 500 000≈ $16 294 – $19 716 | 345 |
| 2021 | ₩19 990 000≈ $14 873 | ₩18 050 000 – ₩22 900 000≈ $13 429 – $17 038 | 295 |
| 2020 | ₩17 200 000≈ $12 797 | ₩14 990 000 – ₩19 300 000≈ $11 153 – $14 359 | 245 |
| 2019 | ₩14 900 000≈ $11 086 | ₩12 920 000 – ₩17 500 000≈ $9 612 – $13 020 | 274 |
| 2018 | ₩12 500 000≈ $9 300 | ₩10 420 000 – ₩14 500 000≈ $7 752 – $10 788 | 202 |
| 2017 | ₩10 500 000≈ $7 812 | ₩8 700 000 – ₩12 500 000≈ $6 473 – $9 300 | 182 |
| 2016 | ₩9 000 000≈ $6 696 | ₩7 510 000 – ₩10 900 000≈ $5 587 – $8 110 | 170 |
| 2015 | ₩7 500 000≈ $5 580 | ₩6 260 000 – ₩9 800 000≈ $4 657 – $7 291 | 211 |
| 2014 | ₩6 500 000≈ $4 836 | ₩5 770 000 – ₩7 850 000≈ $4 293 – $5 840 | 100 |
| 2013 | ₩4 900 000≈ $3 646 | ₩3 990 000 – ₩6 500 000≈ $2 969 – $4 836 | 77 |
| 2012 | ₩4 700 000≈ $3 497 | ₩3 900 000 – ₩5 900 000≈ $2 902 – $4 390 | 89 |
| 2011 | ₩4 500 000≈ $3 348 | ₩3 900 000 – ₩5 100 000≈ $2 902 – $3 794 | 35 |
| 2010 | ₩4 500 000≈ $3 348 | ₩4 000 000 – ₩5 350 000≈ $2 976 – $3 980 | 32 |
Mini Cooper: întrebări și răspunsuri
- Ce kilometraj este normal pentru un Mini Cooper din 2023?
- Mașinile de această vechime au de obicei în jur de 29 200 km la inspecție; jumătate dintre ele au între 18 700 și 43 100 km.
- Cât de des are un Mini Cooper second-hand reparații de caroserie?
- 33 % dintre mașinile inspectate aveau panouri exterioare înlocuite sau reparate, iar 3,0 % aveau reparații structurale.
- Cât costă un Mini Cooper second-hand în Coreea?
- În ultimul an, un Mini Cooper din 2023 a fost scos de obicei la vânzare cu ₩27 200 000 (≈ $20 237); jumătate dintre aceste mașini, între ₩24 900 000 (≈ $18 526) și ₩29 500 000 (≈ $21 948).
- Ce probleme găsesc inspectorii la un Mini Cooper?
- Cel mai des: Scurgere de ulei de motor (8,1 %), Scurgere de ulei de transmisie (1,3 %).
Alte modele Mini
- CountrymanMașini inspectate: 6 357 · 2011–2025
- ClubmanMașini inspectate: 4 011 · 2010–2024
- ConvertibleMașini inspectate: 1 608 · 2009–2025
Verifici o mașină anume?
Introdu VIN-ul ei ca să vezi raportul de inspecție, istoricul kilometrajului și fotografiile.
Statistici din rapoartele de inspecție a vehiculelor din Coreea de Sud, o înregistrare pe mașină. Actualizate săptămânal; ultima actualizare: 4 noiembrie 2026